„Na vlasti u Crnoj Gori je isti režim, odnosno partija Mila Đukanovića je na vlasti već 25 godina, a njemu je veoma važno da od zapadnih država dobije „demokratsko priznanje“, rekao je Kandelj.
Odgovarajući na pitanje zašto crnogorske vlasti ignorišu mišljenje građana svoje države koji su otvoreno protiv stupanja njihove države u Alijansu, Kandelj kaže da je to zbog toga što režim shvata da, u tom slučaju, niko pristalicama stupanja u NATO ne bi garantovao pobedu.
Drugi momenat je taj, kako kaže, što se stupanje u NATO na Balkanu doživljava i kao prethodno dobijena propusnica za ulazak u EU.
„Iako formalno niko neće postaviti takav uslov, ipak su sve ostale balkanske zemlje prvo stupile u NATO, a tek onda u EU“, podseća Kandelj.
„Formalno crnogorske vlasti govore da bi oni želeli da očuvaju dobre odnose sa Rusijom. U smislu gesta dobre volje crnogorske vlasti su omogućile Rusima da bez vize borave na teritoriji Crne Gore do 90 dana. To je dobro i za turizam, od kojeg Crna Gora u velikoj meri zavisi“, ističe on.
U vojnom smislu, Kandelj zaključuje da crnogorska vojska postoji više simbolički, pa tako stupanje u NATO ne bi bilo nešto značajno.