Šefovi diplomatija država-članica NATO-a u Briselu će potpisati protokol o pristupanju Crne Gore Alijansi, čime će Crna Gora dobiti status ’pozvanog‘, što će omogućiti njenim predstavnicima da učestvuju na sastancima saveznika u svojstvu posmatrača. Premijer Crne Gore Milo Đukanović će na poziv generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga prisustvovati svečanom potpisivanju Pristupnog protokola na Ministarskom sastanku Alijanse.
I dok crnogorske vlasti uveliko najavljuju potpisivanje protokola u Briselu kao veliki dan za Crnu Goru, Marko Milačić, crnogorski novinar i izvršni direktor Pokreta za neutralnost Crne Gore, za Sputnjik kaže da je to zapravo samo formalnost, s obzirom da je ta zemlja pozvana u NATO decembra prošle godine.
„Svaka takva formalnost se ovde prikazuje kao još jedan veliki korak na putu ka NATO integracijama, a u suštini nije tako jer je veliki jaz između propagande i stvarnog stanja na terenu, kada je reč o podršci NATO integracijama. Prema našim procenama, broj onih koji su za priključenje Alijansi nikada nije prelazio 30 do 35 odsto“, kaže Milačić.
Prema njegovim rečima, sve progresivne snage u Crne Gore, koje se kritički odnose prema Severnoatlantskom savezu, treba upravo u narednom periodu, kada sledi niz proceduralnih, formalnih približavanja NATO-u, da pokažu svoju snagu i preovladavajući stav crnogorskog naroda.
„Istraživanja IPSOS-a kažu da je 84 procenata stanovnika Crne Gore za održavanje referenduma o ulasku u NATO, a još eklatantniji je podatak da je 68 odsto od onih ljudi koju su za NATO integracije takođe i za referendum o učlanjenju u Alijansu“, ističe Milačić.
Kako kaže, ti podaci najbolje govore o stavu crnogorskog naroda po tom pitanju.
„Od članica NATO-a samo tražimo ono što je praksa i u njihovim zemljama — demokratsko odlučivanje i odbranu osnovnog demokratskog principa o tome da treba da se čuje glas građana jedne zemlje“, napominje naš sagovornik.
Međutim, kako kaže, vlast u Podgorici koketira sa pitanjem referenduma.
„Mislim da će to pitanje morati da dođe na dnevni red, a mi se kao ozbiljno društvo moramo izboriti da sami o ovom pitanju odlučujemo. Ukoliko kriminogena crnogorska vlast zaista bude namerila da se ovom pitanju odlučuje u Skupštini, koja nije odraz mišljenja građana Crne Gore, onda se mi kao narod moramo dati u demokratsku hajdučiju i svim demokratskim sredstvima i sredstvima građanske neposlušnosti ne dozvoliti da se to dogodi“, kaže Milačić.
Tek kada se izborimo za referendum predstoji nam ogromna borba da on bude fer i pošten, zaključuje Milačić za Sputnjik.
Inače, protokol o pristupanju unosi izmene u Vašingtonski sporazum, koji je osnovni dokument NATO-a. Te izmene biće predmet ratifikacije zemalja-članica, a Crna Gora bi postala punopravni član nakon dobijanja završnog poziva generalnog sekretara NATO-a.