„Svoju nameru da potpišu taj sporazum izrazile su države Jugoistočne Azije, uključujući Kambodžu, Singapur, Tajland i Indoneziju“, rekao je ruski diplomata Igor Morgulov tokom brifinga na marginama samita Rusija-ASEAN (Asocijacija nacija Jugoistočne Azije).
Prema njegovim rečima, „u tom smislu se otvaraju dobre perspektive za liberalizaciju trgovinskih odnosa Evroazijskog ekonomskog saveza i ASEAN-a“.
Samit Rusija-ASEAN koji se ovih dana održava u Sočiju igra važnu ulogu u unapređenju saradnje Rusije sa zemljama saveza, što će biti zabeleženo u deklaraciji samita koja će biti objavljena 20. maja, rekao je ruski diplomata.
Cambodia et Russie signing an agreement pic.twitter.com/zf8Eg2tTCF
— Victoria Issaïeva (@victoriasputnik) May 19, 2016
Jugoistočna Azija za učvršćivanje veza sa Rusijom
Direktor Centra za proučavanje asocijacije nacija jugoistočne Azije na Moskovskom državnom institutu za međunarodne odnose Viktor Sumski kaže da je većina sastanka na samitu posvećena ekonomskoj saradnji i veruje da će Rusija i zemlje Asocijacije intenzivirati saradnju u već postojećim oblastima.
„Tu mislim pre svega na nove ugovore između naftnih i gasnih kompanija, nove aspekte zajedničkih projekata u nuklearnoj energetici“, kaže on.
Prema njegovim rečima, relativno nova tema biće isporuka prehrambenih proizvoda, kao i njihova zajednička proizvodnja, ali je vojno-tehnička saradnja i dalje jedan od prioriteta.
„Interesantno da tu vrstu saradnje imamo kako sa Tajlandom, najvećim saveznikom SAD u regionu, tako i sa Vijetnamom, našim tradicionalnim saveznikom“, kaže Sumski.
On veruje da će prvo biti potpisani bilateralni sporazumi između Evroazijske ekonomske unije i tih zemalja, a onda u doglednoj budućnosti bi mogao da bude potpisan i sporazum na nivou Evroazijske ekonomske unije i ASEAN-a.
Sumski je podsetio da je ruski predsednik Vladimir Putin u obraćanju Federalnoj skupštini krajem prošle godine govorio o značaju ekonomske saradnje u formatu Evroazijska ekonomska unija, Šangajska organizacija za saradnju i ASEAN.
Media and guests arriving at the ASEAN-Russia business forum in Sochi. pic.twitter.com/BMQeIAe1Rz
— Denis Bolotsky (@BolotskySputnik) May 19, 2016
To bi, kako kaže, otvorilo temu ulaganja u velike ruske infrastrukturne projekte, poput modernizacije Transsibirske železnice ili Severnog morskog puta.
„Važno je istaći da se samit održava u vreme kada su svi potencijalni i aktuelni ruski partneri izloženi velikom pritisku kako bi odustali od jačanja saradnje sa Moskvom. Kao što vidimo, uprkos tome oni se zalažu za učvršćivanje veza sa Rusijom“, zaključuje on.
Rajner Hartman, upravni direktor moskovskog predstavništva kompanije Uniper Global Commodities SE, izjavio je da dok ASEAN ruši barijere, EU i SAD postavljaju prepreke time što ne ukidaju sankcije.
„Ja sam ovde jedini predstavnik koji nije iz Rusije ili zemalja ASEAN-a. Cilj moje posete je da vidim koliko su ozbiljne namere Rusije prema toj novoj orijentaciji o kojoj se u poslednje vreme tako mnogo priča. Moram da kažem da sam pod velikim utiskom. Na ovom forumu primetio sam neku novu dinamiku, novu energiju, nove ideje. Za EU to bi trebalo da bude signal da je vreme za akciju. Dok ASEAN ruši barijere, EU i SAD postavljaju prepreke time što ne ukidaju sankcije. Čemu to vodi?“, zapitao se Hartman.