Tokom oktobra i novembra prošle godine, nakon slanja najinteresantnijih snimaka Plutona, njegovih satelita i važnih naučnih podataka, sonda Nju Horajzons napravila je seriju od četiri ciklusa ubrzavanja i manevara. Oni će joj omogućiti da se sretne sa objektom iz Kujperovog pojasa 2014 MU69.
Manevri su doveli sondu na trajektoriju pravca koji vodi ka dubini Kujperovog pojasa — „deponiji građevinskog materijala“ Sunčevog sistema na njegovim krajnjim granicama, koja je naseljena mnoštvom asteroida, začecima planeta i Plutonovim „rođacima“ — planetama patuljcima.
Prvi objekat koji je u novembru 2015. dospeo u objektiv kamere Lori postavljene na sondi je krupni asteroid 1994 JR1. Ovo nebesko telo je nepravilnog oblika, prečnika 127 kilometara i otkriven je 1994. godine. Danas astronomi ovaj objekat smatraju Plutonovim kvazi-satelitom, koji ulazi u „svitu“ gospodara podzemnog sveta, ali ga nikada ne napušta.
U aprilu se Nju Horajzon još jednom sreo sa ovim stanovnikom Kujperovog pojasa. Sonda mu se približila na 111 miliona kilometara, što je prilično manje od novembarskih 280 miliona kilometara.
Približavanje asteroidu pomoglo je naučnicima da naprave detaljnije snimke i dobiju prve podatke o njegovim karakteristikama.
Astronomi su utvrdili da je asteroidu 1994 JR1 potrebno 5,4 časa da se okrene oko svoje ose i da utvrde njegovu orbitu. Precizniji podaci pokazali su da on ne pripada kvazi-satelitima Plutona.
Osim ovog asteroida naučnici očekuju da sonda poseti još dvadesetak objekata iz Kujperovog pojasa na putu do 2014 MU69. Svaki ovakav susret predstavlja „trening“ za merenje i posmatranje koje će sonda izvršiti 1. januara 2019. tokom susreta sa asteroidom 2014 MU69, izjavio je jedan od učesnika misije Džon Spenser iz Jugozapadnog istraživačkog instituta.
Automatska međuplanetarna stanica NASA-e Nju Horajzons lansirana je u okviru programa „Nove granice“ 2006. godine. Osnovni zadatak sonde je istraživanje Plutona i njegovog satelita Harona.