U Moskvi to vide kao primer još jedne američke histerije koja pokazuje slabost američke pozicije u informativnoj sferi i poručuju da Rusija ima čime da odgovori.
U američkom Kongresu je već predstavljen Nacrt zakona o osnivanju Centra informativne analize i reagovanja pri Stejt departmentu, koji će se „odupreti stranoj propagandi i dezinformaciji“, pre svega ruskoj i kineskoj.
Glavni akcenat, prema rečima autora, biće stavljen na propagandu usmerenu protiv nacionalne bezbednosti SAD.
Prema mišljenju jednog od autora ove inicijative, kongresmena republikanca Adama Kincingera, Moskva „nastavlja da širi dezinformacije i mitove“ i tako podriva interese SAD u zemljama poput Ukrajine, što dovodi do nestabilnosti u toj državi i nizu drugih.
„Kada takve zemlje kao što su Rusija i Kina učestvuju u hibridnim vojnim kampanjama SAD dobijaju jedinstvenu mogućnost da odgovore na te strane manipulacije tako što će podstaći slobodan protok istinitih informacija“, rekao je Kincinger, ističući da će to obezbediti „stabilnost u svetu i sprečiti sukobe“.
Američki kongresmeni takođe navode da strana propaganda ne samo da širi antizapadno raspoloženje, već i manipuliše javnim mišljenjima, podriva demokratiju i interese SAD.
Ruski eksperti ocenjuju da ideja američkih kongresmena o stvaranju Centra za borbu protiv strane propagande govori o slabosti aktuelnih pozicija SAD u informacionoj sferi i da je to još jedan primer nemoći, koju Amerikanci pokušavaju da eliminišu starim metodama.
Stručnjaci sumnjaju da će ovakav pristup Vašingtona dati efikasne rezultate.
Oni smatraju da bi Rusija na ovaj potez Amerikanaca trebalo da odgovori svojim pragmatičnim stavom, a takođe profesionalizmom i objektivnošću.
Zamenik šefa komiteta Ruske dume za međunarodne poslove Leonid Kalašnjikov ocenjuje da je stvaranje ovog američkog Centra „primer histerije“ i poručuje da će Rusija preduzeti odgovarajuće mere u slučaju da ovaj nacrt zakona bude u SAD usvojen.
Predsednik komiteta Saveta federacije za međunarodne poslove Konstantin Kosačev ocenjuje da SAD idu putem SSSR-a sa svojim „sofisticiranim sistemom kontrapropagande“.
„Po svemu sudeći, američke kolege su rešile da se ozbiljno pozabave „tokovima istine“, kojima Amerika treba da „zapljusne“ ceo svet, kako bi američke stavove prihvatili kao jedinu moguću istinu. To veoma podseća na praksu bivšeg SSSR-a sa svojim sofisticiranim sistemom kontrapropagande. Tada su o tom sistemu u SAD govorili da se direktno suprostavlja principima slobode, reči i pluralizma mišljenja. Postavlja se pitanje – šta se promenilo od tada? Vreme ili običaji?“, napisao je Kosačev na svom profilu na Fejsbuku.
On je podsetio da su u martu američki senatori Portman i Merfi već napravili sličan nacrt zakona i da su predložili da se osnuje novi mešoviti centar za analizu informacija i reagovanja u sastavu Stejt departmenta, ali sa „aktivnim učešćem“ Pentagona i drugih institucija.
„Stvara se utisak da intenzitet zakonodavne kreativnosti kongresmena raste obrnuto proporcionalno ubedljivosti američkih poduhvata na svetskoj sceni“, zaključio je Kosačev.