„U poslednjih nekoliko nedelja dokazali smo da smo na nepovratnom putu da postanemo ravnopravni član porodice slobodnih zemalja u svetu“, rekla je ona na sednici Saveta bezbednosti UN posvećenoj Kosovu.
Čitaku je kazala da pripada generaciji koja je „prošla kroz najgore — genocid, masakre, diskriminaciju“, ali i koja je bila svedok nečemu što se smatralo nemogućim, a postalo moguće, a to je „rađanje nove države“.
„Uspeli smo ne zato što smo bili moćni, nego što smo imali pravo i nadu da budemo jednaki, slobodni i da igramo. Mi jesmo jednaki, slobodni i igraćemo“, rekla je ona uz ocenu da je prijem u FIFA i UEFA, velika pobeda za jednakost i sport i dokaz da sport nema granice.
Kako je dodala, još jedan uspeh za Kosovo je preporuka Evropske komisije da se kosovskim građanima odobri bezvizni režim.
Iako slavi uspehe i ima razloga za ponos, Kosovo ima i nerešenih pitanja, a jedno od njih je sudbina nestalih osoba, 17 godina posle rata, a u rešavanju tog pitanja, prema njenom mišljenju, „imperativ je da Srbija otvori svoje arhive“.
Ona je poručila da Kosovo želi novo poglavlje u regionu, ali da to treba da žele sve strane.
Za Briselski dijalog je rekla da on nije cilj sam po sebi i istakla da će Priština u okviru ustava primeniti svaki sporazum postignut sa Beogradom u Briselu.
„Ali srpski predsednik poredi Kosovo sa Islamskom državom… A Kosovo je, naprotiv, aktivan partner koji se sa ostatkom Evrope bori protiv Islamske države i vidi je kao pretnju“, rekla je kosovska ambasadorka.
Za Kosovo je rekla da je to sekularna republika koja je postala zagovornik međuverskog dijaloga u regionu.
„Svesni smo izazova koji su ispred nas i naša je dužnost da ostavimo iza sebe nezavisno i slobodno Kosovo, prosperitetnije i u miru sa svim susedima, koje će biti aktivni član globalne zajednice. Vredi boriti se za to“, zaključila je Čitaku.