Odgovarajući na pitanje novinara o medijskim navodima da su zbivanja u Republici Srpskoj inicirana spolja, premijer je izrazio uverenje da „nekom jeste u interesu“ da destabilizuje Balkan, ali da to nikako ne oslobađa od odgovornosti nacionalne političke elite.
„Ne verujem u zavere, ali ni u slučajnosti, pogotovo kad finansiranje dolazi spolja“, rekao je Vučić.
On je ponovio apel građanima i političkim liderima Republike Srpske da danas svoje političke stavove i strasti iskažu na miran i dostojanstven način.
„Mislim da svaki Srbin danas navija da sve prođe mirno“, rekao je.
Premijer je pozvao na primere iz regiona, podsećajući da u Makedoniji stranci neprestano pomeraju datum izbora, da u Hrvatskoj nema kvoruma, iako imaju novu Vladu, da u Prištini nema sednice parlamenta bez suzavca, a u Podgorici je, kako je rekao, bilo neprijatno gledati ono što se juče dogodilo.
Srbija je, prema njegovim rečima, učinila što je bilo do nje, ne opredeljujući se ko je u pravu, a ko ne, ko je bolji, a ko lošiji u RS.
„Mi ćemo uvek učiniti sve što traže od nas iz Republike Srpske, u skladu sa Dejtonskim sporazumom, a mi njih pozivamo da sačuvaju mir i da ne budu u zavadi“, zaključio je Vučić.
Premijer je istakao da je spreman da ide u Banjaluku, kada bude potrebe, pa i danas.
„Svi ćemo mirno veče da dočekamo i da se ponosimo srpskom demokratskom kulturom“, uveren je Vučić, dodajući da ćemo uspeti da izbegnemo „neke zamke“.
Premijer je rekao da se u regionu dešavaju čudne stvari i da je najvažnije da se sačuva stabilnost.
„Ima i naše nesposobnosti, ali ima i uticaja drugih koji sanjaju neka proleća“, kaže Vučić.
„Za ekonomski napredak nam je potrebna stabilnost“, kazao je Vučić.
Na pitanje da li treba očekivati pokušaje ugrožavanja stabilnosti u Srbiji, ocenio je da je nas iskustvo iz 2000. godine naučilo da budemo oprezniji, da ne verujemo u „jagode sa šlagom“, već u težak rad.
Premijer veoma značajnim pokazateljem odgovornosti građana Srbije smatra to što na izborima nisu glasali za antisistemske stranke, koje su u regionu dobijale i po 20 odsto glasova, a u Srbiji su dobile ispod 10 odsto.