Početkom nedelje, „Vašington post“ je javio da je pomoćnik američkog državnog sekretara za kontrolu oružja Frenk Rouz izrazio zabrinutost zbog navodnog kontinuiranog razvoja ruskog i kineskog antisatelitskog oružja.
„Pentagonu je potreban hladni rat zbog pi-ara (odnosa sa javnošću), i po mogućstvu da mu se novac prebaci sa budžeta nekontrolisanih operacija na investicione račune“, rekao je Spini.
Međutim, SAD nastavljaju da investiraju mnogo više u svemirsko naoružanje nego Rusija i Kina, naglasio je Spini.
„Najbolji način da se ovo razume je da se uporede ruski i kineski pokušaji za naoružanje u svemiru sa američkim naporima. Tokom godine smo potrošili više od njih i izvršili više proba.“
Najveći izvođači američke odbrane koji su potrebni da bi održao strah Kongresa i američke javnosti od Rusije i Kine, u cilju održavanja političke atmosfere potrebne da se opravdaju sve skuplji programi naoružanja, primetio je Spini.
„Setite se da bez pretnje velikih sila (čitajte Rusija i Kina) strada Vojno-industrijsko-kongresni kompleks (MICC). Rat protiv terorizma splašnjava i, pre ili kasnije, ljudi će se zapitati zašto je propao.“
SAD imaju problem sa lansiranjem satelita, tako da je Pentagonu potrebna podrška za veće rakete za lansiranje satelita. Oslanjanje na ruske rakete za deo lansiranja je sramota, dodao je analitičar.
Trka u naoružanju pomogla bi da se dobije potrebna podrška za masivan program nuklearne modernizacije vredan jedan bilion dolara, koji započinje američko Ministarstvo odbrane.
Pentagon započinje programe na izradi novog bombardera, nove balističke nuklearne podmornice, nove interkontinentalne balističke rakete, nove krstareće rakete i unapređene nuklearne bombe B-61, uključujući kontrolnu opremu za precizno vođenje municije.
Ruska i kineska vlada su 2008. predložile međunarodni ugovor za sprečavanje razmeštanja naoružanja u svemiru, ali su administracija Džordža V. Buša i Baraka Obame stalno odbijale da potpišu ovakav ugovor.