Saopštenje je usledilo kao odgovor na velike pomorske vežbe 30 država sa šest kontinenata pod vođstvom SAD na strateškim mestima kao što su Suecki kanal, prolaz Bab el Mandeb i Ormuski moreuz.
„Mi moramo da se suprotstavimo bilo kakvom štetnom i zlonamernom ponašanju u Ormuskom moreuzu. Upozoravamo SAD i njene saveznike da nećemo imati drugog izbora ukoliko dođe do pretećeg prolaska kroz Ormuski moreuz, nego da postupimo prema Konvenciji Ujedinjenih nacija o pomorskom pravu iz 1982“, izjavio je brigadni general Hosein Salami, zamenik komandanta iranske Islamske revolucionarne garde.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnej osudio je nameru Vašingtona tražeći od SAD da odustanu od najavljene namere i napuste region.
Retorika zvaničnog Teherana nije bez pravnog osnova. U posebnim slučajevima, Iran ima pravo da zatvori Ormuski moreuz, izjavio je bivši savetnik iranskog Ministarstva spoljnih poslova Sabah Zanganeh.
„Ako iranska vlada zaključi da brod pod stranom zastavom predstavlja potencijalnu opasnost po region na osnovu Konvencije iz 1982. godine ima pravo da zatvori moreuz za sve brodove te zemlje“, rekao je Zanganeh za Sputnjik.
Iran ima pravo da štiti svoju teritoriju i druge zemlje u regionu od pretnji SAD i njenih saveznika, dodao je on.
„Tradicionalno, SAD su pokušale da stvore tenzije ili sukob u strateškim oblastima, posebno kada su na dnevnom redu energetska pitanja“, istakao je on.
„Strategija je jednostavna. Prvo, Vašington traži izgovor za svoje vojno prisustvo u regionu, onda se šalje oružje svojim regionalnim saveznicima, čineći ih zavisnima od tih zaliha. Na kraju, Vašington zvanično nudi pomoć u rešavanju konflikta.“
Zanganes naglašava da je broj takvih provokacija od strane SAD u regionu porastao.
Prema njegovim rečima, razlog je što su SAD razočarane odnosima u Savetu za saradnju u Zalivu koji zauzvrat promoviše antiiranski stav. Nakon što je potpisan konačni nuklearni sporazum sa Teheranom, Vašington je pokušao da privuče više zemalja na svoju stranu.