Većina stanovnika SAD (79 odsto), Francuske (58 odsto) i polovina stanovnika Nemačke (50 odsto) smatra da upravo armiji SAD pripada uloga lidera u pobedi nad fašizmom. Pritom, više od polovine (59 odsto) stanovnika Velike Britanije smatra da je upravo njihova zemlja zauzimala vodeće pozicije u borbi protiv nacizma, ulogu SAD kao ključnu priznaje svega 11 odsto Britanaca, a ulogu SSSR-a — 15 odsto.
Podaci su dobijeni anketiranjem koje su sprovele poznata francuska istraživačka kompanija „Ajfop“ i britanska kompanija „Populus“, po narudžbini Informativne agencije i radija Sputnjik.
U Nemačkoj, u poređenju sa drugim zemljama, najviše stanovnika smatra upravo SSSR glavnom snagom u borbi protiv nacizma — 24 odsto, pritom se mišljenja Zapadne i Istočne Nemačke veoma razlikuju: svega 16 odsto u Zapadnoj Nemačkoj priznaje ulogu SSSR-a, u poređenju sa 55 odsto u Istočnoj Nemačkoj i 35 odsto u Berlinu. Doprinos SSSR-a borbi protiv nacizma najređe ističu ispitanici u SAD — svega 7 odsto, i u Francuskoj — 12 odsto.
U zavisnosti od zemlje, u proseku 14-15 odsto stanovnika zemalja gde je sprovedeno anketiranje nije moglo da odgovori na pitanje o tome ko je odigrao ključnu ulogu u oslobađanju Evrope od nacizma za vreme Drugog svetskog rata. Otprilike 1-2 odsto ispitanika u svakoj zemlji smatra da su ključnu ulogu u oslobađanju Evrope odigrale neke druge zemlje.
Percepcija uloge SSSR-a u Evropi radikalno se promenila u poslednjih 70 godina. O tome svedoče podaci anketiranja instituta za ispitivanje javnog mnjenja „Ajfop“, najstarijeg u Francuskoj. Tako je udeo Parižana koji smatraju da je SSSR dao najveći doprinos pobedi nad fašizmom pao sa 61 odsto 1994. godine do 20 odsto 2004. godine.
Prema različitim ocenama, Crvena armija je oslobodila skoro 50 odsto teritorije savremenih evropskih država, ne računajući evropski deo Rusije, i pretrpela mnogostruko veće ljudske gubitke u poređenju sa saveznicima. Ukupno stanovništvo zemalja koje je oslobodila Crvena armija iznosilo je više od 120.000.000 ljudi u 16 danas nezavisnih zemalja Evrope. U oslobođenju još šest zemalja, Crvena armija je učestvovala zajedno sa saveznicima.
Ankeritranje je u SAD i Velikoj Britaniji sprovela velika britanska istraživačka kompanija „Populus“ od 15. do 21. aprila 2016. godine. Anketiranje u Francuskoj i Nemačkoj sprovela je najstarija francuska kompanija koja se bavi pitanjima javnog mnjenja „Ajfop“, od 14. do 18. aprila 2016. godine. Uzorak reprezentuje stanovništvo po polu, uzrastu, naseljenosti. Interval poverenja za podatke u celini po zemlji iznosi +/- 3,1 odsto, uz verovatnoću od 95 odsto.