Džejda Karan takođe je autor i voditelj programa „Osa“ na radiju RS FM, koji emituje program agencije Sputnjik u Turskoj.
„Džumhurijet“ je u januaru prošle godine u znak solidarnosti sa listom „Šarli ebdo“, na čiju redakciju je izvršen napad, objavio četiri stranice izdanja koje je izašlo nakon napada, ali nije preneo naslovnicu izdanja sa karikaturom proroka Muhameda.
Međutim, Četnikaja i Karan su u svoje tekstove stavili male karikature prenete iz nedeljnika izdate nakon napada.
Istraga o slučaju dvoje novinara počela je nakon zahteva 1.280 fizičkih lica, među kojima su i sin i kćerke predsednika Turske Redžepa Erdogana, Bilala Erdogana, Sumeja Erdogan i Esre Erdogan Albajraka, kao i Erdoganovog zeta Berata Albajraka.
Tužilaštvo Istambula pripremilo je 38 stranica optužnice u kojoj se traži da se Četnikaja i Karan kazne zatvorom u dužini od 1,5 do 4,5 godine za „uvredu verskih vrednosti“ i „podsticanje mržnje i neprijateljstva”.
Sud ih je proglasio krivima i osudio na dve godine zatvora. Nakon objavljivanja odluke suda Džejda Karan je napisala na svom nalogu na Tviteru: „Neka ova dvogodišnja kazna bude naš poklon liberalnim fašistima“.
İki yıllık hapis cezamız liberal faşistlerimize armağanımız olsun.. #JeSuiCharlie
— Ceyda Karan (@ceydak) April 28, 2016
Međutim, advokat novinara Bulent Utku izjavio je da namerava da se žali na odluku suda.
„U skladu sa članom 11 Zakona o medijima, odgovornost publikacije snosi autor dela, odnosno lice koje je napisalo članak ili nacrtalo karikaturu. Moji klijenti se ne mogu smatrati odgovornima za druge članke i crteže koji su objavljeni u novinama, osim sopstvenih autorskih kolumni. Nameravamo da se žalimo.“
Žalba će biti podneta Vrhovnom sudu nakon čega i Ustavnom sudu. U slučaju potrebe, odluka će biti predata u Evropski sud za ljudska prava.
U izjavi za Sputnjik Džejda Karan je skrenula pažnju da to da je odluka suda vezana za aktuelnu diskusiju o laicizmu koja se vodi u Turskoj. „Ova politička odluka jasno pokazuje šta tačno vlada podrazumeva pod ’slobodnim sekularizmom‘“, izjavila je novinarka.
Prilikom davanja iskaza Karan je rekla da je smatrala osuđivanje pokušaja ubistva kolega novinara lista „Šarli ebdo“ svojim ljudskim i profesionalnim dugom. Ona je objasnila da je stavila karikaturu u svoj tekst vodeći se idejom o profesionalnoj časti, moralu, solidarnosti i uvažavanjem opštih ljudskih vrednosti.
„Na objavljivanje kolumne ili slike koja nema uvredljivi smisao, ne podstiče nasilje ili vršenje krivičnog dela, odnosi se sloboda govora i izražavanja mišljenja. Ne može da postoji drugi način u zemlji čiji pravni sistem koji ima sekularnu osnovu“, rekla je Karan.
Hikmet Četinkaja je, dajući iskaz u sudu, rekao: „Ja tokom 50 godina stajem u zaštitu demokratskih vrednosti, slobode i prava na izražavanje mišljenja. U potpunosti negiram optužbe koje mi se pripisuju. Moje kolege i poznanici znaju moje stavove. Ja se ne bojim da se borim za pravdu. Ubacio sam tu karikaturu vodeći se savešću. Ova karikatura je osuđivala i proklinjala terorizam u Francuskoj. Terorizam je zločin protiv čovečnosti. On nema versku ili etničku pripadnost. Bilo kakav teror, desni ili levi, uvek će biti teror i za njega ne postoje opravdanja“.
Karijera Džejde Karan počela je u novinskoj redakciji lista „Džumhurijet“, gde je radila na različitim mestima. Svoje prvo ozbiljno profesionalno iskustvo Karaj je dobila u novinskoj agenciji „Anadolu ajansi“, gde je radila kao direktor predstavništva agencije u Istambulu.
Nakon toga je ova novinarka radila u novinskom centru i službi novosti na televiziji „Kanal D“. Godine 1997. bila je producent i pomoćnik na programu Mehmeta Ali Biranda „32. dan“.
Počela je da radi 1998. u novinskoj redakciji lista „Radikal“, gde je radila do 2010. godine. Kasnije je postavljena na dužnost urednika novinske redakcije televizije „Haberturk“. U periodu od 13. juna 2013. do 1. avgusta 2014. Karan je radila kao kolumnista u listu „Taraf“. Trenutno radi kao kolumnista u listu „Džumhurijet“ i autor je programa „Osa“ na radio Sputnjiku.