Američki ambasador Kajl Skot opet se našao u centru pažnje srpske javnosti — ovoga puta zbog toga što je, kako navode mediji, izbornu noć proveo u štabu Demokratske stranke, kao gost njenog predsednika Bojana Pajtića.
Prisustvo stranih diplomata u sedištima srpskih političkih stranaka tokom izborne noći i nije tako neuobičajena pojava kao što na prvi pogled izgleda (treba se samo prisetiti nekih ranijih izbora).
S druge strane, u ostatku sveta to baš i ne spada u normalno ponašanje pripadnika diplomatskog kora. Bivši ambasador SRJ u Belorusiji Srećko Đukić za Sputnjik kaže da se u Srbiji, praktično, piše nova diplomatska praksa — za lokalnu upotrebu.
„To ovde i nije neki presedan ako imamo u vidu da se u Srbiji ne održava reciprocitet. Daleko smo od njega kad su pitanju strane diplomate i ambasadori — oni svakog trenutka u ovoj zemlji imaju mogućnost susreta na najvišem nivou. Međutim, naši ambasadori u inostranstvu to mogu da čine samo kada uručuju akreditivna pisma“, kaže Đukić za Sputnjik.
Prema njegovim rečima, pošto se prisustvo stranih diplomata u sedištima srpskih političkih stranaka u izbornoj noći ne može smatrati nekim izuzetkom, boravak američkog ambasadora u sedištu DS u nedelju uveče i nije narušio neke normative ovdašnjeg diplomatskog kodeksa.
Đukić dodaje i da u Skotovom prisustvu u Demokratskoj stranci ne vidi neku posebnu poruku srpskim građanima i političkoj eliti.
„Da li je time američki ambasador želeo da demonstrira podršku demokratama ili nešto drugo, verovatno bi samo lično on mogao da objasni. Ako se ima u vidu da se američki ambasador veoma često sreće sa visokim državnim rukovodiocima u Srbiji, ne vidim u tome neki drugi podtekst osim, prosto, odziva jednog ambasadora na poziv šefa jedne stranke“, objašnjava Đukić.
Dakle, kao i nebrojeno puta ranije, ispostavilo se da je i u ovom slučaju Srbija bila — poseban slučaj.