Teroristi su naftu izvozili u Raku, a potom prodavali gorivo Turskoj za dolare ili ga menjali za oružje. Snimateljska ekipa Raša tudej bila je na oslobođenim naftnim objektima.
Naftno nalazište Džubejsa dve godine je bilo u rukama terorista DAEŠ-a. Oprema za crpljenje nafte je za to vreme propala, mnogo toga je razoreno.
Nedavno su Demokratske snage Sirije oslobodile ovu teritoriju od terorista i sada lokalne vlasti pokušavaju da obnove rad bušotina.
Kada su u Šadadi i Džubejsu došli ekstremisti, naftni objekti su se našli u rukama stranih plaćenika.
„Kada se ova oblast našla pod kontrolom DAEŠ-a, strani borci su počeli da izvoze naftu u Raku, na granični prelaz Tel Abjad. Gorivo su prodavali Turskoj za dolare ili su ga menjali za oružje. Pored nafte, trgovali su i istorijskim vrednostima“, ispričao je za RT lokalni žitelj Gazi Husein.
U Mosulu su borci zaplenili stotine cisterni koje su iskoristili za transport nafte prema turskoj granici preko Rake.
„Sve naftne cisterne su bile iz Iraka. Punili su ih naftom iz sirijskih izvorišta. Odatle su ih vozili u Raku, a zatim u Tursku“, saopštio je drugi svedok ovih događaja Amir el Hadž.
Svakoga dana nalazište nafte i gasa Džubejsa donosi 2,2 miliona kubnih metara gasa i 80.000 barela sirove nafte.
„Istisnuli smo odatle borce DAEŠ-a. Oni su ovde sve razrušili, pokrali su naftu i benzin. Došli smo mi, Demokratske snage Sirije, kako bismo zaštitili izvorišta, da bi ih posle obnove zemlje bilo moguće iskoristiti za dobrobit sirijskog naroda“, ispričao je za RT borac Demokratskih snaga Sirije Matin Karzero.
Rastojanje naftovoda između Šadadija i naftno-prerađivačkog zavoda u Homsu je oko 500 kilometara. Demokratske snage Sirije uspostavile su kontrolu nad njim u februaru. Sada nameravaju da obnove rad izvorišta.
Džubejsa je jedno od ključnih naftnih izvorišta koje je donosilo veliki prihod DAEŠ-u. Teroristi su, po svoj prilici, prevozili crno zlato u Raku, a zatim prodavali gorivo Turskoj.