Na komemoraciji je i bivši hrvatski predsednik Ivo Josipović, bivši premijer i lider najuticajnijeg opozicionog SDP-a Zoran Milanović, kao i brojni saborski zastupnici SDP-a.
Prisutni su i zastupnik laburista Jaroslav Pecnik, zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi.
Na komemoraciji će govoriti bivši predsednik Republike i počasni predsednik SABA Stjepan Mesić.
Učesnici komemoracije okupili su se ispred Memorijalnog muzeja Spomen-područja Jasenovac, pridružuju se povorci prema spomeniku „Cvijet“ i komemorativnom programu, te polažu cveće.
Vence su tako, među ostalima, položili i predstavnici ambasada Rusije i Srbije u Hrvatskoj.
Komemorativni skup održava se u saradnji SABA i Antifašističke lige Hrvatske sa Srpskim narodnim vijećem (SNV), Savezom Roma u RH Kali Sara, Većem romske nacionalne manjine grada Zagreba i udruženja civilnoga društva.
Brojni učesnici komemoracije došli su autobusima iz više hrvatskih gradova, kao i iz Beograda i Banjaluke.
Inače, prva komemoracija je održana 15. aprila u organizaciji koordinacije jevrejskih opština i Srpskog nacionalnog veća, a druga je održana u organizaciji hrvatske države, 22. aprila.
Koordinacija jevrejskih opština, naime, nije pristala na ovogodišnje zajedničko obeležavanje Dana sećanja na jasenovačke žrtve zbog, kako su naveli, bujanja ustaštva u Hrvatskoj.
Mesić: Ako neko govori i peva kao ustaša, onda je on ustaša
Nekadašnji predsednik Hrvatske Stjepan Mesić poručio je danas sa komemoracije žrtvama koncentracionog ustaškog logora u Jasenovcu da Hrvatska mora da iza sebe ostavi golemu istorijsku laž, lansiranu i podsticanu s jasnim političkim ciljevima.
„Tek onda, kada bez i najmanje rezerve stvari postavimo na njihovo mesto, tek onda kada uklonimo i najmanju sumnju o tome ko je stajao na pravoj, a ko na krivoj, zločinačkoj strani u Drugom svetskom ratu, rešićemo se i podela i opterećenosti prošlošću“, rekao je Mesić.
To je, kazao je, uostalom, naš dug prema svima kojima danas odajemo počast, prema svakome ubijenom, ali i prema svakome u borbi protiv fašizma poginulom Hrvatu, Srbinu, Jevrejinu, Romu, ili pripadniku bilo koje nacionalnosti.
„I to je naš dug prema onima koji dolaze“, rekao je Mesić, koji je počasni predsednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske.
On je podsetio da je logor u Jasenovcu, u koji su ljudi dopremani i gde su ubijani, samo i isključivo zbog nacionalnosti ili vere, kao i zbog drugačijih pogleda na stvarnost, bio izraz ustaške — ne hrvatske nego ustaške politike.
„Reč je, dakle, o zločinačkoj politici, a oni koji su je sprovodili, bili su, zar je to uopšte potrebno izricati, zločinci. Danas se vodi politika sakrivanja, negiranja, ili u najmanju ruku relativiziranja tih zločina, uz neskriveno obnavljanje idejne osnove ustaške zločinačke države“, naveo je on.
Mesić je rekao da zna da se, kako je rekao, „oni ljute kada se to ovako direktno kaže“.
„Ali, ako neko govori kao ustaša, ako zastupa i promoviše ideje što su ih zastupale ustaše, ako ističe njihove simbole i obeležja, ako peva njihove pesme, onda je on ustaša“, poručio je Mesić, a njegov govor je više puta prekidan burnim aplauzom.