Međunarodni posrednici treba da doprinesu postizanju dogovora, a ne da nameću svoju volju. Izlaz iz ove krize treba da budu vanredni parlamentarni izbori zakazani za 5. jun.
Ambasador je pozvao na zaustavljanje nasilja i tenzija.
„Pozivamo sve političke snage da odustanu od nasilja i izazivanja tenzija i da uspostave konstruktivan i odgovoran dijalog koji bi doveo do rešenja za krizu u postojećim ustavno-pravnim okvirima Makedonije“, izjavio je Ščerbak u intervjuu za novine „Nova Makedonija".
Ščerbak je podsetio da je „dug svih političara da se pažljivo ophode prema svojoj državi i narodu“.
„Nedopustivo je preduzimati korake koji ruše državu i rađaju antagonizam i razdor u društvu. Za Makedoniju, sa njenom složenom socijalnom i etničkom strukturom, to je posebno opasno“, smatra ambasador.
„Bilo kakvi pokušaji da se destabilizuje stanje u Makedoniji i drugim državama regiona u kojem i bez toga ima mnogo složenih i eksplozivnih etničkih, verskih i drugih problema, krajnje su destruktivni i daju povod za zabrinutost“, dodao je Ščerbak.
U Beču je 22. aprila trebalo da započnu pregovori četiri vodeće makedonske stranke. Vladajuća partija VMRO-DPMNE i njen koalicioni partner, albanska DUI, bile su spremne da dođu na pregovore. Međutim, u poslednjem trenutku sastanak je otkazan zbog neispunjenih uslova opozicione SDSM. Ova stranka je tražila da se pre pregovora poništi amnestija predsednika države za 56 političara i odlože vanredni izbori zakazani za 5. jun.
Umesto toga su u Skoplju održani novi masovni protesti kako za aktuelnu vlast, tako i protiv nje, koji nekim čudom nisu prerasli u sukobe.
Prema mišljenju ruskog ambasadora jedini izlaz iz krize u Makedoniji su vanredni parlamentarni izbori. Međutim, najveća opoziciona stranka SDSM već je najavila bojkot izbora. Sa svoje strane, evropski zvaničnici govore o nespremnosti Makedonije za fer i transparentne izbore.
Biti odgovoran političar i iskreni demokrata znači da, pre svega, uvažavate svoje građane i rezultate njihove izborne volje. Samo tako političari na delima mogu da pokažu svoju odgovornost pred narodom, svojim potomcima i precima, rekao je Ščerbak.
On smatra da strani posrednici treba da doprinesu postizanju dogovora, a ne da nameću svoju volju političkim subjektima zemlje.
„Naše zapadne kolege iz EU i SAD aktivno su umešane u unutarpolitičke procese u Makedoniji“, izjavio je ambasador.
Naravno da Makedonija kao suverena država ima pravo da sama bira svoje partnere za rešavanje problema. U ovoj situaciji, međutim, važno je da strani posrednici, čak i oni koji su pozvani da vrše tu ulogu, ne izlaze van okvira prihvaćenim u civilizovanom međunarodnom društvu, da svoju misiju časno ispunjavaju, bez dvojnih standarda i da ni u kom slučaju ne pokušavaju da postupaju u ime čitavog međunarodnog društva.
Očigledno je da je njihov zadatak konkretan — da postignu dogovor, a ne da nameću svoju volju političkim subjektima u Makedoniji po bilo kojim pitanjima. U tome i treba da se sastoji njihova uloga i odgovornost kao posrednika, a na kraju sudbinu Makedonije treba da rešavaju njeni građani.
Pokušaj spoljnjeg pritiska, uključujući i otvorenu manipulaciju građanskih pokreta, može da dovede do katastrofalnih i nepredvidivih posledica, kao što se dešavalo u drugim državama, uključujući i Ukrajinu.
Što se tiče same Rusije, ona ne podržava nijednu stranu i takve tvrdnje predstavljaju spekulacije.
„Mi se čvrsto pridržavamo principa uzajamnog uvažavanja i ravnopravnosti, što apriori znači poštovanje zakona Makedonije i postupaka i rešenja makedonskih vlasti, dodao je ambasador.
„Najveći interes Rusije u Makedoniji, koji mi ne krijemo, je očuvanje mira, stabilnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Makedonije i njen razvoj u interesima svih građana“, naglasio je Ščerbak.