Na njima bi, u svakom slučaju, tradicionalno trebalo da se nađu simboli nekog od ruskih regiona.
Kolektivna kreativnost već je uzela maha, pa celokupna javnost uveliko diskutuje o tome koju rusku znamenitost bi trebalo prikazati i koje boje bi nove novčanice trebalo da budu, moderne — zelenkaste, ili tradicionalne — crvene.
Stručna javnost, s druge strane, polemiše o tome kako će se štampanje novca odraziti na inflaciju, a neki čak smatraju da je upravo inflacija kriva za to što Centralna banka namerava da pusti u opticaj nove novčanice.
Vlasti mnogih ruskih regiona priželjkuju da se baš njihova oblast nađe na novim parama. Dagestan predlaže da se na novčanici od 2.000 rubalja nađe drevna tvrđava Narin Kala, koja se nalazi u tom delu Rusije. Novosibirsk traži da na njoj bude novi most preko reke Ob ili Novosibirski teatar, a vlasti Burjatije se nadaju da će najdublje jezero na svetu — Bajkal naći svoje mesto u ovoj priči.
Spominju se još i Kalinjingradska oblast sa svojim kulturno-istorijskim spomenicima i tvrđavama, Kamčatka sa jedinstvenim vulkanskim pejzažima, daleki Vladivostok i drugi regioni.
Mnogi Rusi smatraju da bi sve značajne, istorijske događaje trebalo proslaviti štampanjem nove novčanice, pa zato veruju da bi Krim bio najbolje rešenje ili pak Kerčki most, koji povezuje kopneni deo Rusije sa tim poluostrvom.
Međutim, vlasti Krima i Sevastopolja se tome protive, a ima i onih koji podsećaju da se slika Krima već nalazi na novčanicama od 100 rubalja, štampanih u ograničenoj seriji.
U svakom slučaju, ideje ne nedostaju. Konačnu odluku doneće ruski narod glasanjem. Banka Rusije će već ovog leta sa jednom od televizija organizovati glasanje i rezultati će odrediti koja oblast, grad ili znamenitost će biti prikazan na novčanici. Neki regioni već prave i peticije, boreći se na taj način da baš njihov region bude izabran.
Predsednica Centralne banke (CB) Rusije Elvira Nabijulina je rekla da su na ruskim novčanicama predstavljeni simboli ruskih regiona, i da bi Banka Rusije želela da sačuva tu tradiciju. Ona je ocenila da će pojavljivanje novih novčanica „omogućiti građanima da jednostavnije plaćaju robu i usluge“.
Nabijulina je rekla da će nove novčanice biti puštene u opticaj do kraja 2017. godine, ali da još nije određena njihova količina.
Ima onih koji kritikuju štampanje novih novčanica, ali glavna ruska bankarka ističe da je puštanje novih apoena opravdano kada inflacija iznosi 4-6 odsto.
„Podsećam vas da je cilj Banke Rusije da snizi inflaciju na četiri odsto do kraja 2017. godine“, dodala je Nabijulina.
Poslednji podaci pokazuju da inflacija u Rusiji na godišnjem nivou iznosi 7,2 odsto, što je oko dva puta niže u odnosu na isti period prošle godine.
Nabijulina je istakla da puštanje novih novčanica u opticaj nikako neće uticati na inflaciju i novčanu masu. Osim toga, ovo pitanje ne iziskuje nove, posebne troškove.
Poslednji put Banka Rusija je nove novčanice pustila u opticaj 2009, kada se pojavila moneta u od deset rubalja. Tri godine pre toga, bila je puštena novčanica od 5.000 rubalja, a 2001. od 1.000 rubalja.