Poljski ministar odbrane Antoni Maćerevič je izjavio da će se broj vojnika u poljskoj armiji povećati za 50 odsto. Ranije je ministar rekao da je zadatak vojske NATO-a u Poljskoj odvraćanje potencijalnog agresora i jasno je o kome se radi, uzimajući u obzir stav šefa poljske diplomatije koji smatra da je Rusija opasnija od DAEŠ-a.
S druge strane, američki general Kertis Skarapšoti, koji će uskoro zameniti generala Bridlava na funkciji vrhovnog komandanta snaga NATO-a Evropi, smatra da je neophodno što pre razmotriti pitanje o trajnom razmeštanju američkih vojnika u Evropi.
Bilo kako bilo, poznato je da je za neke rat (ili ratna propaganda) veoma unosan posao.
Poljska će povećati broj vojnika sa 95.000 na 150.000. Osim toga, zemlja planira da potroši oko 62 milijarde dolara na modernizaciju vojske, što je skoro dva puta više nego što je prethodna vlada planirala da uloži u vojsku do 2022. godine.
Tomaš Jankovski iz Evropskog centra za geopolitičke analize u Varšavi, kaže za Sputnjik da se za svaku modernizaciju poljske vojske koriste oružje i oprema kupljeni od SAD.
„Najčešće se radi o zastarelom oružju, koje SAD više ne koriste i traže način kako da ga se otarase“, objašnjava analitičar.
Prema njegovim rečima, poljski ministar odbrane profitira od toga što stalno vara poljsko društvo pričama o ruskoj pretnji.
„Pre nekoliko dana ministar je direktno izjavio za ’Žečpospolitu‘ da su njemu šef nemačke diplomatije i šef Pentagona rekli da u Poljskoj treba razmestiti američke vojnike. Naj taj način je ministar potvrdio da nismo slobodni u donošenju odluka, a to znači da smo pod okupacijom. A to takođe znači da i odluku o povećanju broja poljskih vojnika nije donela Varšava nego NATO, kako bi ’isisao‘ iz budžeta zemlje još nekoliko milijarda dolara. U te svrhe se širi ratna propaganda, kako bi poljski narod poverovao da je neophodno povećati troškove na odbranu“, objašnjava on.
Docent univerziteta „Lomonosov“, stručnjak za zapadnoslovenske zemlje Jurij Borisjonok, kaže za Sputnjik da je za aktuelnu poljsku vladu „pitanje časti“ da prekrši sporazum Rusije i NATO-a iz 1997. godine, preko kojeg se Alijansa obavezala da ne razmešta velike kontingente vojnika u istočnoj Evropi.
„Što se tiče tobože ratobornosti Poljske, oni će povećati broj vojnika pre svega posredstvom formiranja takozvanih brigada teritorijalne odbrane. To su uglavnom rezervisti koji će prolaziti obuku vikendom, od 20 do 40 dana godišnje. Protivnici vladajuće stranke Pravo i pravda čak sumnjaju da će vlast koristiti ove brigade za rasterivanje protestnih skupova, koje opozicija organizuje vikendom. Osim toga, postoji ozbiljna sumnja da će ove brigade privući marginalce iz različitih organizacija koje su u Poljskoj smatraju fašističkim“, zaključuje Borisjonok.