Pozivajući se na svoj izvor iz EU, „Večernji“ piše da ti argumenti nisu uverili još nijednu od 27 zemalja da stane na stranu Hrvatske.
Nezvanično list saznaje da je i predsednica Kolinda Grabar Kitarović tokom boravka u Bratislavi od petka do nedelje, u neformalnim razgovorima s predsednicima i drugim učesnicima foruma GLOBSEC, pokušala da kolegama objasni hrvatske argumente u sporu sa Srbijom oko poglavlja 23, ali da takođe nije dobila željenu podršku.
Ivan Jakovčić, zastupnik IDS-a u Evropskom parlamentu, otvoreno kritikuje put kojim je krenula hrvatska vlada u Savetu EU.
Jakovčić, naime, navodi da je u više navrata naglašavao da blokada Srbije može biti samo kontraproduktivna za zvanični Zagreb.
„S jedne strane, zato što se svaki takav potez doživljava kao bilateralni problem dveju balkanskih zemalja, a s druge strane zato što je danas Srbija bitna za EU i dobro je pozicionirana. Pitanje jurisdikcije njenog pravosuđa i pitanje saradnje Srbije s Haškim sudom šire je pitanje i mislim da nepotrebno gubimo vreme i ugled“, naveo je Jakovčić.
Jakovčić to potkrepljuje i činjenicom za Zagreb nije obezbedio nijednog saveznika za takav zahtev.
Treba, smatra, insistirati na pravima hrvatske manjine u Srbiji i napominje da je zahvaljujući njemu hrvatski jezik postao službeni u Skupštini Vojvodine, te da lično ima iskustva i u otkrivanju otetog kulturnog blaga iz Vukovara.
„Imam iskustva i zato sam siguran da treba na druge načine štititi naše nacionalne interese. Jednostrana blokada neće nam biti od velike koristi“, poručio je Jakovčić.
Večernji piše i da u Ministarstvu spoljnih i evropskih poslova juče nisu želeli da komentarišu da li je ministar Miro Kovač dobio poziv da ode u Berlin kako bi u Bundestagu obrazložio hrvatski stav o ovom pitanju.
Inače, politički pritisak na zvanični Zagreb pojačao se nakon što je predsednik Odbora za evropske poslove u nemačkom Bundestagu Ginter Krihbaum rekao da Berlin nema razumevanja za hrvatsku blokadu, a „Dojče vele“ je objavio nedavno da je upravo taj odbor pozvao Kovača da u maju dođe u Bundestag.
Stavovi Hrvatske, posebno Kovača, zanimljivi su budući da se on, dok je bio ambasador Hrvatske u Berlinu (2008—2013) mnogo puta žalio na slovenačku blokadu Hrvatske zbog graničnog spora u Piranskom zalivu.
„Tada je imao našu podršku i obećao je da se Hrvatska neće ponašati poput Slovenije. A sada vidimo kako se ponaša“, naveo je „Dojče vele“ pozivajući se na neimenovani izvor iz Bundestaga.