Izjave Medlin Olbrajt, bivše američke državne sekretarke, o Rusiji i Putinu su smešne i pokazuju nervozu američkih elita zbog velikog povratka zvanične Moskve na scenu, kaže za Sputnjik politički analitičar Aleksandar Pavić.
„Ruska uloga u Ukrajini i Siriji je bila ubedljiva, mirotvorna i konstruktivna, pa je dobar deo javnosti u svetu, koji je možda imao drugačiju sliku o Rusiji, sada mogao da se uveri da ta zemlja nije onakva kakvom je predstavljaju Bi–Bi–Si i Si–En–En. To je unelo nervozu u redove američkih ’jastrebova‘“, objašnjava Pavić.
Kako kaže, takve izjave dolaze od strane onih koji ne mogu da se pomire sa tim da više ne postoji jednopolarni svet i koji vode povećanju tenzija.
„Ovo je deo informativnog rata i korišćenja medijskih resursa radi širenja propagande i etiketiranja. Uostalom, treba se zapitati i kakvi su to mediji koji daju nekritičku platformu Medlin Olbrajt — osobi koja je jedan od arhitekata kvazi države Kosovo, legla droge i terorizma, nekome ko ima poslovne interese na Kosovu sa mafijom, ko sarađuje sa osvedočenim teroristima i trgovcima ljudskim organima, osobi koja je rekla da je smrt pola miliona iračke dece bila ’vredna‘ američke intervencije u Iraku“, kaže Pavić.
Da je Rusija zaista Bangladeš kako to kaže Olbrajtova, Amerikanci se ne bi toliko nervirali i Moskva im ne bi toliko smetala, poručuje Pavić.
„Bangladeš, ni sa nuklearnim naoružanjem, ne bi mogao da otvori vrata iznalaženju mirnog rešenja u Siriji. Ne zaboravimo da je pre ruske intervencije u Siriji upravo država čija je Olbrajtova bivša državna sekretarka podsticala krvavi raspad te zemlje podrškom teroristima. Ruska intervencija u Siriji sprečila je osnivanje još jedne terorističke države, posle one koju je Zapad osnovao 1999. godine na Kosovu, u čemu je Madlen Olbrajt igrala ključnu ulogu“, poručuje Pavić.
I nezavisni politički analitičar Dmitrij Drobnicki za Sputnjik kaže da su u Rusiji navikli na takve negativne izjave i da ih se ne plaše. On je dodao da je Olbrajtova, iako politička penzionerka, i dalje veoma uticajna u američkoj Demokratskoj stranci.
„Olbrajtova nije rekla ništa novo, uvek je imala slično mišljenje o Rusiji. Njeni stavovi su zasnovani na određenim američkim doktrinama koje sada nisu baš popularne — o jednopolarnom svetu i o američkoj nadmoći i izuzetnosti. Olbrajtova je doživela vrhunac karijere tokom devedesetih, kada je ruska spoljna politika bila u katastrofalnom stanju, i izgleda da joj niko nije rekao da je sada 2016. godina“, kaže Drobnicki.
Kako navodi, zabrinutost izaziva činjenica da je Olbrajtova velika prijateljica Hilari Klinton.
„Nadamo se da će Klintonova, koje je bila zadužena za američku spoljnu politiku, ipak realno sagledavati stvari i imati u vidu da su devedesete iza nas. U tom smislu, mnogo je važnije da tražimo ko je bolji, a ne ko je gori, kao što je odgovorio Putin tokom ’Direktne linije‘ na pitanje: ’Da li su gori Hilari ili Tramp?‘“, kaže Drobnicki.
Bivša državna sekretarka Sjedinjenih Američkih Država Medlin Olbrajt izjavila je za nemački list „Prese“ da Rusija sve vreme provocira druge države, a zatim se oseća uvređenom. Prema mišljenju Olbrajtove, Rusija je počela operaciju u Siriji samo da bi skrenula pažnju svetske javnosti od Ukrajine i povećala svoj uticaj na Bliskom istoku.
„Putin u rukama ima loše karte, ali ih veoma vešto igra“, smatra Olbrajtova i dodaje da predsednik Rusije svojim akcijama pokušava da diskredituje i podeli Evropsku uniju i protera NATO iz zone svog uticaja.
Olbrajtova takođe smatra da Putin podržava nacionalizam u državi da bi, kako je navela, sakrio činjenicu da je Rusija zapravo „samo Bangladeš sa nuklearnim naoružanjem“.