Dnevni red sednice Saveta Rusija–NATO koja će se održati u sredu odražava interese Rusije i neće biti „igra na jedan gol“, izjavio je Sergej Lavrov.
„Sutra predstoji nakon duge pauze sednica na nivou stalnih predstavnika u okviru Saveta Rusija–NATO. Mi smo pristali na predlog Severnoatlantske alijanse, koja je i bila inicijator zamrzavanja kontakata, i sada je smatrala potrebnim da nam se sa ovakvim predlogom obrati. Međutim mi smo jasno dali na znanje da ne može biti ’razgovora kao obično‘, neće biti igre na ’jedan gol‘ i dnevni red koji je utvrđen za sutrašnju sednicu odražava ne samo to što je bilo potrebno NATO–u, već i to što interesuje Rusiju“, izjavio je on na pres–konferenciji na kraju sastanka sa francuskim kolegom.
Šef francuske diplomatije je izjavio da NATO ne predstavlja pretnju za Rusiju.
„Francuska je članica NATO–a i namerava da to i ostane… Sutra će biti održan savet Rusija–NATO na nivou ambasadora na kojem će se razgovarati o dosta pitanja“, rekao je on.
Pitanje Savčenkove
U razgovoru o sudbini ukrajinskog pilota Nadežde Savčenko zapadni partneri Rusije više vole da ne razmišljaju da se u Ukrajini ne istražuju ubistva ruskih novinara i mnogi drugi zločini, izjavio je šef ruske diplomatije.
„Sada svi naši zapadni partneri i preko okeana i u Evropi, kada pokreću temu o ljudskim pravima u Rusiji, samo govore o Nadeždi Savčenko“, rekao je Lavrov.
„Niko se sada ne seća da su u Ukrajini ubijeni ruski novinari. Takođe, naši zapadni partneri se plaše da govore javno o tome da se njihova pogibija ne istražuje. Možda se u kontaktima sa ukrajinskim rukovodstvom ta tema i pokreće, ali ja nisam čuo ništa u javnosti što bi ukazivalo na kontinuiranu pažnju naših zapadnih partnera na istrage i ubistva ruskih novinara i ubistvo opozicionara Olesja Buzine, čija godišnjica se ovih dana navršava, kao i nedavno ubistvo advokata jednog Rusa“, dodao je Lavrov.
O Siriji
Lavrov je izjavio da određene sile pokušavaju da prekinu mirovne pregovore u Ženevi kako bi predsedik Bašar el Asad bio smenjen nasilnim putem.
„U ovom ratu niko ne može da pobedi. To priznaju svi eksperti, čak i same (sukobljene) strane. Postoje, istina, određeni igrači spolja koji i dalje maštaju da režim smene silom, rade sve što mogu, uključujući pokušaje da isprovociraju neuspeh ženevskih pregovora“, dodao je ruski diplomata.
„Čini mi se da se ni SAD, koje su zajedno sa Rusijom ko-predsednici Međunarodne grupe za podršku Siriji, ni Francuska i druge zemlje, koje ulaze u tu grupu za podršku Siriji, kategorički ne slažu sa tim pokušajima“, dodao je Lavrov.
On je rekao da međusirijski pregovori u Ženevi nisu zamrznuti. Rusija će uskoro pred SB UN staviti pitanje proširenja međunarodnog spiska terorističkih organizacija na one grupe koje sabotiraju pregovore o prekidu vatre u Siriji.
O Minskom sporazumu
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov se nada da će nova Vlada Ukrajine aktivnije primenjivati mere za realizaciju Minskog sporazuma.
„Ključ da sporazum bude realizovan je u tome da se uspostavi direktan dijalog između Kijeva i Donbasa, da se učvrsti poseban status tog regiona koje će biti precizirano u Ustavu, izvrši realna amnestija i usaglasi model održavanja lokalnih izbora. Očekujemo da će se nova Vlada Ukrajine tim pitanjima baviti aktivnije, nego što je to radila prethodna“, rekao je Sergej Lavrov.
„Tim pre što, sudeći po svemu, sada između predsednika Ukrajine i predstavnika Vlade nema nekih nepremostivih nesuglasica, niti se očekuju“, dodao je Lavrov.
Šef francuske diplomatije Žan Mark Ero je izjavio da Kijev treba da ispunjava Minski sporazum, uključujući pitanja decentralizacije i održavanja izbora u Donbasu.