„Ako najveći proizvođači ne zamrznu proizvodnju, mi je takođe nećemo obustaviti. A ako ne zamrznemo proizvodnju nafte, prodavaćemo je na svaki način koji nam je dostupan“, rekao je Salman, a prenela agencija Blumberg.
Princ je takođe naveo da Saudijskoj Arabiji za uspešan razvoj ovog sektora ekonomije nisu potrebne visoke cene nafte.
„Rast cena do 60 ili 70 dolara za barel biće snažan podsticaj za razvoj. Ali to nije moja borba. To je stvar onih koji imaju probleme zbog niskih cena nafte“, rekao je Muhamed bin Salman, naglasivši da zemlja ima „svoje programe za koje visoka cena nafte nije nužna“.
Kako je prenela agencija, Salman je ranije naveo da zemlja u kojoj je proizvodnja nafte prošlog meseca bila oko 10 miliona barela dnevno, „ako želi“ može odmah da poveća obim te proizvodnje na 11,5 miliona barela dnevno i na 12,5 miliona barela u roku od šest do devet meseci.
Rusija, Saudijska Arabija, Katar i Venecuela na sastanku u Dohi 16. februara dogovorili su se da se proizvodnja nafte tokom 2016. godine održava na nivou iz januara kako bi se održale svetske cene tog energenta.
Uslov za ostvarenje ovog dogovora jeste da i druge zemlje koje proizvode naftu prihvate ovu inicijativu.
Sastanak zemalja-članica OPEK-a i onih zemalja koje nisu u toj organizaciji biće održan 17. aprila u Dohi.
Ranije je zamenik ministra nafte Irana Amir Hosein Zamani Nia potvrdio da njegova zemlja neće učestvovati na sastanku u Dohi.