Grupa naučnika sa Nacionalnog univerziteta nauke i tehnologije u Moskvi (MISIS) u saradnji sa kolegama iz Univerziteta Teksas u Dalasu uspela je da razvije fleksibilne solarne baterije koje su najmanje tri puta jeftinije od odgovarajućih silikonskih, napisano je na sajtu MISIS-a.
Naučnici MISIS-a predvođeni profesorom Anvarom Zahidovim napravili su tankoslojne fotoelektrične ćelije zasnovane na hibridnim metalno-organskim jedinjenjima, zvanim perovskiti, koje omogućavaju da se oblikuje napredna solarna baterija, piše na sajtu univerziteta.
Ova jedinjenja mogu da pretvaraju radijaciju solarne energije u električnu energiju sa koeficijentom perfomansi većim od 15 odsto i planiranom stopom od 20 odsto.
Russian scientists together with US ones (University of Texas at Dallas) created flexible solar batteryhttps://t.co/kIFsKUxb6A
— Irina Zerchaninova (@GreentieIrina) April 13, 2016
Ubrzo će ova nova tehnologija omogućiti da se laki, fleksibilni i jeftini solarni paneli zasnovani na perovskitima koriste za napajanje električnih aparata, od tableta do električnih mreža u zgradama.
Krhki silikonski solarni paneli trenutno koštaju oko 300 dolara po kvadratnom metru, a procenjuje se da će solarni paneli od perovskita koštati manje od 100 dolara po kvadratnom metru.
Tokom masovne proizvodnje solarnih baterija, ova razlika u ceni će verovatno biti povećana najmanje šest puta, izjavili su naučnici, koji su podsetili i da je proizvodnja silikonskih solarnih baterija toksična.