Kako god da zvuči ovakva konstatacija, navodi hrvatski dnevnik, ona je teoretski moguća jer Vašington nije u roku od 24 meseca pozitivno odgovorio na zahtev EU za puni reciprocitet, što bi značilo ukidanje viza i za državljane Hrvatske, Poljske, Bugarske, Rumunije i Kipra.
Evropska komisija juče je po službenoj dužnosti raspravljala i usvojila političku komunikaciju o viznom reciprocitetu sa SAD, Kanadom i Brunejem.
Te države, navodi se, nisu sasvim ispunile uslove reciprociteta, što znači da svi građani EU, bez obzira iz koje članice bili, moraju imati mogućnost ulaska bez viza u te države čiji državljani mogu bez viza u EU. Ovo je princip zajedničke vizne politike EU.
Prema tom načelu, ako se u roku od 24 meseca ne koriguje nepostojanje reciprociteta, EU može suspendovati viznu liberalizaciju za državljane tih država.
To bi čak moglo ići po automatizmu ako se tome ne protivi Savet Evrope kvalifikovanom većinom, ili Evropski parlament.
Bilo kakva-takva odluka mora uzeti u obzir posledice suspenzije za spoljne odnose EU i država-članica, navodi se u saopštenju EK. Kako je upravo 12. aprila istekao rok SAD, Kanadi i Bruneju, EK je pozvala Savet i Evropski parlament da hitno pokrene raspravu i zauzme stav o najprikladnijem odgovoru. EK bi to trebalo da objavi do 12. juna, kad bi uvođenje viza moglo stupiti na snagu.
U EU, međutim, priznaju da bi mogući vizni rat, koliko god bio izazvan principima, bio ravan katastrofi. Posledice bi bile nekoliko milijardi evra. Ne samo da bi to uticalo na političke odnose sa SAD, nego i na poslovnu saradnju i turističku industriju.
Upravo da bi pomogli turizmu, u EU su prošle godine ukinuli vize za desetak država.
Američki turisti ključni su u državama poput Italije, Francuske, Španije, Grčke, Austrije, Češke i drugih članica EU.
„Bilo bi zato veliko iznenađenje da EU Amerikancima uvede vize, i to u vreme kada bi, po sporazumu, trebala ukinuti vize za turske državljane.“
„Svi građani EU s pravom očekuju putovanje bez viza u bilo koju državu čiji državljani mogu u EU bez viza“, rekao je poverenik EU za migracije Dimitris Avramopulos i dodao da će se tražiti uravnoteženo rešenje, piše „Jutarnji list“.