„Mislim da je uključivanje mildronata u spisak zabranjenih preparata politička odluka. Svetska antidoping agencija, koja je u suštini privatna korporacija, mogla je da bude pod uticajem lobista određenih krugova radi postizanja nekih njihovih ciljeva“, smatra sportski lekar Vasilij Kuprejčik iz Ruske skijaške federacije.
„Za potpunu sliku potrebno je, naravno, proučiti protokol Svetske antidoping agencije od januara 2015. – vode se razna istraživanja posle čega se donosi zaključak o njegovoj opasnosti za zdravlje sportista ili njegovu korist za postizanje sportskih rezultata, kako bi se on proglasio zabranjenim ili dozvoljenim. Sve ove informacije se unose u protokol bez kog potpunu sliku o onome što se događa ja ne mogu da uvidim“.
Površna istraživanja
Mnogi sportisti su priznali da su zaista upotrebljavali mildronat, ali da je to bilo pre nego što je na snagu stupila zabrana ove supstance. To navodi na pomisao da su stručnjaci Svetske antidoping agencije nedovoljno upoznati s periodom potrebnim za iščezavanje supstance iz organizma. Agencija je ipak nastavila da udaljava sportiste s takmičenja, stvarajući novi talas progona ruskog sporta, koji se jedva oporavio od doping skandala u atletici i udaljavanja Ruske atletske asocijacije iz Međunarodne atletske federacije.
U saopštenju Svetske antidoping agencije navodi se da je dozvoljena koncentracija manje od jednog mikrograma mildronata u doping-analizama sportista obavljenim do 1. marta 2016.
Istraga će biti nastavljena kada je reč o sportistima koji su priznali, ili postoje drugi dokazi da su upotrebljavali mildronat posle 1. januara (ako je koncentracija supstance između 1 i 15 mikrograma po mililitru ili prelazi tu granicu, a doping test je urađen pre 1. marta 2016).
Pravni stručnjak Mihail Prokopec smatra da dokument Svetske antidoping agencije koji dopušta određenu koncentraciju mildronata u doping testovima sportista nije automatski oproštaj za sve koji nisu prošli doping kontrolu.
„Cilj borbe protiv dopinga nije kažnjavanje sportista. Cilj je zaštita ’čistih‘ sportista. I u nekom trenutku kada su počele da se pojavljuju stotine pozitivnih testova, postalo je jasno da su ga mnogi sportisti primenjivali mnogo pre 1. januara i da informacije o tome koliko je potrebno da on iščezne iz organizma nemaju ni Svetska antidoping agencija ni proizvođači. Formalni pristup ovom problemu u stilu ’analiza – kazna‘ doveo bi do toga da kazne nevine atletičare, a u tome nema nikakve borbe za čistotu sporta. Zbog toga ovaj korak Svetske antidoping agencije mogu samo da pozdravim. Čini mi se da je to priznanje sopstvenog nedovršenog posla – znak da u tome nema političkih činilaca“, kaže Prokopec.
Ko od sportista može da izbegne kaznu
Bez obzira na to što odluka Svetske antidoping agencije nije amnestija, mnogi sportisti i predsednici nacionalnih federacija već su saopštili da im sadržaj mildronata u analizama omogućava da računaju na povratak sportu veoma brzo.
I dalje se ne zna kakva će biti sudbina glavne teniske olimpijske nade Rusije Marije Šarapove. Međunarodna teniska federacija nije otkrila podatke o koncentraciji mildronata u njenim analizama, mada je ona sama priznala da je upotrebljavala mildronat i posle upozorenja Svetske antidoping agencije, radeći to po preporuci porodičnog lekara poslednjih deset godina.