Nije tajna da je Porošenko odavno priželjkivao ostavku Jacenjuka i da je Grojsmana spremao kao kandidata za premijera još na prošlim parlamentarnim izborima, kaže za Sputnjik ruski politikolog Vladimir Kornilov.
„Porošenko je bio uveren da će njegov blok na izborima osvojiti prvo mesto i da će Grojsman postati premijer. Ali ispalo je da je Jacenjuk osvojio prvo mesto. I onda je došlo do toga da njih dvojica moraju da dele vlast, s obzirom da u parlamentu Porošenko nije kontrolisao većinu, kao što je ne kontroliše ni sad“, objašnjava Kornilov.
Grojsman je trenutno predsednik ukrajinskog parlamenta, a ovu poziciju „zaradio je“ svojevremeno svojim „podvizima“ tokom protesta na kijevskom Majdanu. Međutim, u njegovoj političkoj biografiji ima dosta kontroverzi.
Na mesto predsednika Rade Grojsman je došao krajem novembra 2014. iz fotelje vicepremijera i ministra za regionalni razvoj, građevinarstvo i stambeno-komunalnu delatnost.
Kontroverzna biografija
U zvaničnoj biografiji piše da je završio pravni fakultet na Međuregionalnoj akademiji uprave 2003. godine, gde je doduše studirao svega tri godine, dok u Ukrajini školovanje u instituciji ovog tipa traje minimum četiri.
Političku karijeru započeo je 2002. godine. Tada je, kao 24-godišnji biznismen bez političkog iskustva, pobedio na izborima za gradski savet njegovog rodnog grada Vinica. Kapitalni politički korak Vladimir Borisovič je učinio 2005. godine, kada je kao predstavnik bloka „Naša Ukrajina“ postao sekretar gradskog saveta u rodnom gradu.
Sledeće godine pobeđuje na izborima za gradonačelnika. Spekulisalo se da je otprilike u to vreme Grojsman veći deo svoje imovine prepisao na rodbinu, a najveći deo imetka se vodi na njegovog oca Borisa. Grojsman Mlađi je 2010. godine bio ponovo izabran za gradonačelnika Vinica, osvojivši 78 odsto glasova.
Tokom perioda koji je proveo na mestu gradonačelnika, Vladimir Borisovič je bio akter nekoliko prilično velikih skandala. Između ostalog, optuživali su ga za nepotizam i korupciju. Mediji su ga prozivali i da je „dodatno privređivao“ od izdavanja dozvola privatnim prevoznicima, uređivanja zelenih površina i asfaltiranja ulica, čime je praktično novac iz lokalnog budžeta preusmeravao u svoj džep.
Imajući u vidu ove momente iz biografije mladog Grojsmana, ne bi trebalo ni očekivati da će Ukrajini biti išta bolje u budućnosti, smatra sagovornik Sputnjika Vladimir Kornilov, koji kaže da će se mahniacije nastaviti na isti način kao što je to bilo u vreme Jacenjuka.
„Porošenko će na ovaj način tek dobiti potpunu kontrolu nad izvršnom vlašću. Grojsman je ovde figura, marioneta. Jedino će se promeniti tokovi ukradenog novca.“
Grojsman Stariji i Mlađi
Upravo sa ocem Vladimir Grojsman je završio dobar deo svojih „poslova“ u Vinici. Osim toga, Grojsman Stariji, Boris Isakovič, radio je sa Petrom Porošenkom na zajedničkim poslovima. Dokaz ovakvim tvrdnjama može biti i to što je Aleksej — sin predsednika Porošenka, svojevremeno bio izabran za poslanika u jednom od okruga grada Vinica, koji se tokom poslednjih godina nalazio pod kontrolom „klana Grojsmanovih“.
Prema mišljenju eksperata, eventualna nova vlada pod upravom Grojsmana neće se drastično razlikovati od prethodne — niti će doći do neke duboke reforme, niti do pobede nad korupcijom. Možda će samo na površini biti nekakvih kozmetičkih promena, ali ne i suštinskih, zaključuju eksperti.
Sagovornik Sputnjika Vladimir Kornilov ipak strahuje za jedno: „čim dođe do bilo kakve krize u Kijevu, to odmah, nažalost, osete žitelji Donbasa“. Kornilov se ipak nada da ovog puta neće biti većih problema u tom regionu.