„Troškovi izgradnje dodatnih objekata preći će najavljenih 650 miliona lira (230 miliona dolara)“, rekla je Kandanova, predsednica Arhitektonske komore grada Ankare za tursku redakciju Sputnjika.
An outbuilding costing 650 million TL is coming to Erdogan's 750 million $ costed palace (Aksaray) pic.twitter.com/IHaAWROavk
— Barbarossa (@BarbarossaKaya) April 7, 2016
Prema njenim rečima, gradnja bi trebalo da počne na mestu koje je zaštićeno zakonom, koje ima striktna pravila gradnje i gde je zabranjena izgradnja ovakvih građevina. Pomoćni objekti predsedničke palate, kaže Kandanova, trebalo bi da zauzimaju prostor od 322.000 kvadratnih metara, što je skoro ista površina koju zauzima predsednička palata. Planirano je da objekti budu izgrađeni do 2019.
„Nema potrebe za tolikom gradnjom. Ni predsednička rezidencija se ne koristi u punom kapacitetu. Više puta smo naglasili da izgradnja predsedničke palate takvog obima i veličine ne odgovara modelu vladavine u Turskoj. Izgradnja palate preduzeta je u vreme žestokih debata oko promena modela vladavine u Turskoj i završena je kao otelotvorenje novog sistema“, kaže Kandan.
Arhitekta podseća da je u razvojnoj fazi planirano da predsednička palata zauzima prostor od 280.000 kvadratnih metara, a da cena izgradnje bude 210 miliona dolara.
Međutim, uzimajući u obzir ukupnu vrednost projekta, uključujući sve faze gradnje, spoljnu i unutrašnju dekoraciju i širenje na susedna imanja, ukupni troškovi dostigli su 7 milijardi dolara.
„Odakle se pojavljuje cifra od 230 miliona dolara, kada samo troškovi za energiju iznose 385.000 dolara mesečno“, pita se Kandanova.
Ona podseća da je teritorija na koju se rezidencija širi imanje koje je osnivač moderne Turske Mustafa Kemal Ataturk ostavio u amanet turskim građanima i koje je zaštićeno zakonom.
Svaka izgradnja na tom zemljištu je protivzakonita. Ataturk je imanje kupio 1925. sopstvenim novcem, a zaveštao ga je turskom narodu 1937. Od tada, to područje je pod zaštitom zakona i na njemu se čuva uspomena na osnivača Turske Republike.
@baktanli @MFS001 Decorated by Liberace or Willoy Wonka?
— dvk1970 (@testbeeld2015) April 8, 2016
„Izgradnja rezidencije na toj zemlji je narušavanje prava kompletne turske nacije“, kaže Kandan.
Megapalata od 1.150 soba, 30 puta veća od Bele kuće i četiri puta veća od Versaja, već je bila na meti kontroverzi zbog troškova izgradnje i zloupotreba zemljišta. Ankarski sud je prošle godine već naredio obustavu radova zbog narušavanja zaštićene zone.
Louis XIV built Versailles but Erdogan built his Palace.the first in 1685 the second in 2015. King & King!!!! pic.twitter.com/t6Fv7GaEmT
— Libra6 Management (@libra6managment) October 30, 2015
Predsednička kancelarija demantovala je navode suda, tvrdeći da on nije nadležan za izgradnju palate. Građani palatu zovu „kačak saraj“ — ilegalni dvor. Predsednik Redžep Tajip Erdogan zamislio je palatu kao svoje novo gnezdo, u kome su kombinovani stilovi, kako poznavaoci navode, „od osmanske i seldžučke tradicije do izgleda modernih kineskih železničkih stanica“. Luksuz je prisutan svuda, pa i u kupatilima koja su ukrašena svilenim tapetama.