Ministarstvo finansija SAD planira da istraži panamski arhiv kako bi došlo do informacija o pomagačima kompanija i privatnih lica koji žele da izbegnu sankcije koje su SAD uvele Rusiji. Kako je agenciji „Blumberg“ saopštio anonimni izvor, Vašington bi već u junu 2016. godine mogao u sankcioni spisak da unese nove firme i niz privatnih lica.
Za panamski arhiv nije zainteresovan samo finansijski resor SAD. Za Ministarstvo pravde SAD on je izgovor za širenje svoje delatnosti u borbi protiv korupcije u inostranstvu. Ministarstvo pravde je objavilo da namerava da poveća broj tužilaca za vođenje istrage u okviru Zakona o korupciji u inostranstvu.
Dobra je stvar boriti se protiv korupcije u drugim državama. Međutim, pristalice transparentnosti postavljaju pitanje šta da se radi sa onima koji kriju svoj novac u ofšor zonama koje se nalaze neposredno u SAD?
Treba reći da je jedna od neobičnosti panamskog arhiva to što u njemu ima malo informacija o američkim kompanijama i građanima. Prema mišljenju potpredsednice organizacije „Transperensi internešenel“ Šruti Šah, razlog za to je što je u SAD tako lako sakriti novac i ličnost ulagača da Amerikancima jednostavno nije potrebno da se vežu za Panamu.
„Ne mora se ići u Panamu i druge ofšor zone. Korumpirani činovnici i drugi kriminalci ne moraju samo tamo da peru pare. To se može uraditi u bilo kojoj američkoj državi“, izjavila je ona.
Šruti Šah je naglasila da se u svakoj američkoj državi može da bude registrovana kompanija sa ograničenom odgovornošću ili drugo pravno lice, bez otkrivanja ličnosti korisnika.
Malo je poznato da su 2015. godine Sjedinjene Države zauzele treće mesto na rejting listi najprivlačnijih ofšor zona za one koji žele da sakriju svoj novac. Panama se na tom spisku nalazi deset mesta niže, na trinaestom mestu, tako da američkoj policiji i nadzornim organima predstoji dug put da uspostave red kod sebe kući.