Tradicionalno, glavna svečanost — vojna parada, održaće se na centralnom moskovskom trgu. Zasad nije obelodanjeno koliko će vojnika i tehnike prodefilovati Crvenim trgom, ali niko ne sumnja da će i ovogodišnja ceremonija biti podjednako veličanstvena kao i prethodne.
Javna organizacija „Besmrtni puk“ takođe je započela pripreme za Paradu pobede.
Akcija „Besmrtni puk“, u kojoj učesnici nose portrete svojih predaka koji su učestvovali u Velikom otadžbinskom ratu, jedna je od najdirljivijih manifestacija proslave Dana pobede u Rusiji.
Prvi marš „Besmrtnog puka“ održan je u Tomsku 2012. godine, na inicijativu grupe lokalnih novinara. Veterani, koji su na obeležavanje Dana pobede donosili fotografije svojih saboraca, podstakli su lokalne novinare da naprave akciju u znak sećanja na svoje pretke, dedove i pradedove, heroje Velikog otadžbinskog rata. Ova akcija je brzo zaživela i u drugim gradovima širom Rusije i sveta, a u Moskvi je prvi put održana prošle godine.
„Obratili smo se predsedniku Rusije sa molbom da ’Besmrtni puk‘ prođe Crvenim trgom. Mi se nadamo da će to postati dobra tradicija, ali poslednju reč daće predsednik. Čekamo njegovu odluku“, rekli su u toj organizaciji.
Prošle godine je predsednik Rusije Vladimir Putin predvodio povorku „Besmrtnog puka“ u Moskvi. On je nosio portret svog oca, koji je štitio otadžbinu od nacista i šetao je zajedno sa pola miliona Rusa, čiji preci su se borili 1941—1945. godine.
Očekuje se da će u ovogodišnjem moskovskom maršu „Besmrtni puk“ učestvovati čak 700 hiljada Rusa.
S druge strane, gradske vlasti su već otkrile i neke detalje o tome kako će ruska prestonica izgledati na 71. godišnjicu pobede nad fašizmom.
Glavni simbol praznika biće večni oganj u obliku lale, koji će biti zapaljen na Poklonoj gori, 9. maja. Konstrukcija, koja će objediniti oganj i cvet, biće visoka čak deset metara.
Večni oganj je simbol večnog sećanja na podvige heroja Velikog otadžbinskog rata, a cvet je simbol proleća, praznika i sreće. Zato će gotovo cela Moskva biti u crveno-narandžastim tonovima.
Po celom gradu vijoriće se više od 14 hiljada zastava, a najveća među njima pojaviće se na Vorobjovim gorama — njena visina dosegnuće 24 metra.
Takođe, u gradu će biti postavljeno 20 velikih monitora, na kojima će posetioci moći da gledaju interesantne činjenice o ratu — hroniku ratnih godina, pesme i stihove, ali i da saznaju sve detalje o planiranim prazničnim manifestacijama.
Posebna atrakcija biće „Flota pobede“, koja će biti priređena na obali reke Moskve, u blizini zgrade ruskog Ministarstva odbrane, gde će biti postavljene makete vojnih brodova: podmornica, razarača, krstarica, patrolnih čamaca…
Kako su saopštile gradske vlasti, na prazničnim plakatima, posterima i bilbordima, koji će ukrašavati trgove, izloge prodavnica, ulice i gradski prevoz, dominiraće ovogodišnji simbol Dana pobede — objedinjeni večni plamen i lala. Međutim, plakati i posteri imaće još najmanje deset različitih tematskih celina.
„Jedna posebna serija biće posvećena 75. godišnjici od početka kontraofanzive pod Moskvom, a takođe maršalima Pobede i kadrovima iz sovjetskih ratnih filmova…“, saopštile su gradske vlasti.
Ove godine Rusija i njena prestonica obeležavaju godišnjicu od početka kontraofanzive pod Moskvom.
Kontraofanziva pod Moskvom je druga faza Bitke za Moskvu, koja se smatra jednom od najvažnijih bitaka Drugog svetskog rata, jer je zaustavljen prodor nemačke vojske prema glavnom gradu Sovjetskog Saveza.
Velika sovjetska kontraofanziva počela je 5. decembra 1941. i trajala je do 7. januara 1942. Na frontu širokom 1.000 kilometara, od Ostahova do Jeleca, Nemci su bili prisiljeni na povlačenje i bežanje. Nemačka „operacija Tajfun“ je propala. Hitler je doživeo prvi veliki poraz… Za Rusiju i Ruse to je bila velika pobeda.
Dan pobede će u Moskvi i širom Rusije biti proslavljen i brojnim vojnim paradama, koncertima, izložbama i drugim manifestacijama.
Prva Parada pobede u Moskvi održana je 24. juna 1945. Organizovala ju je Crvena armija nakon pobede nad nacističkom Nemačkom u Velikom otadžbinskom ratu.
Sovjetski Savez dao je najviše života u Drugom svetskom ratu, skoro 27 miliona.