EU i Turska jednoglasno su usvojili 18. marta Sporazum o izbeglicama. U skladu sa njim, svi nelegalni migranti koji uđu na teritoriju Evrope nakon 20. marta, podležu deportaciji u Tursku. Pritom, sve rashode za njihovo vraćanje EU preuzima na sebe i Ankara će za to, između ostalog, dobiti iz evropske kase oko 6 milijardi evra.
Organizacija za zaštitu ljudskih prava „Amnesti internešenel“ saopštila je da su turske vlasti počele prinudno da vraćaju izbeglice u Siriju još od sredine januara 2016. godine.
„U očajnim pokušajima da zatvore granice svojih zemalja evropski lideri smišljeno ignorišu činjenicu da Turska nije bezbedna zemlja za sirijske izbeglice i da je iz dana u dan sve opasnija“, navodi se u referatu direktora „Amnesti internešenel“ u Evropi i Centralnoj Aziji Džona Dalhizena.
Predstavnik organizacije tvrdi da masovno vraćanje sirijskih izbeglica pokazuje „kritične nedostatke Sporazuma između EU i Turske“, čija realizacija može biti postignuta samo uz puno kršenje međunarodnog prava.
„Amnesti internešenel“ navodi primer prinudne deportacije troje male dece bez pratnje roditelja, kao i žene u osmom mesecu trudnoće.
„Neljudskost i prinudna deportacija velikih razmera jednostavno poražavaju. Turska treba to odmah da prekine“, naglasio je Dalhizen.
Većina proteranih izbeglica nije imala dokumenta, međutim, postoje slučajevi i legalnih izbeglica koje su uhapsile turske vlasti bez odgovarajućih dokumenata, navodi se u referatu te organizacije za zaštitu ljudskih prava.
Prema izveštaju, sada se u području blizu turske granice u Siriji nalazi oko 200.000 izbeglica.
Prema saopštenjima humanitarnih organizacija, izbeglice u kampovima žive u „neljudskim“ uslovima, bez čiste vode i kanalizacije. U kampovima „cveta“ kidnapovanje ljudi radi uzimanja otkupa. Aktivni su i krijumčari koji traže hiljadu dolara za prelazak preko turske granice.