Izostanak ruskog lidera Vladimira Putina na tom skupu iskoristiće ukrajinski predsednik Petro Porošenko, koji će upozoriti Zapad na „rusku agresiju“ i pretnje koje navodno dolaze od strane Moskve. Ukrajinski eksperti tvrde da će Porošenko objaviti informaciju o tome da bi u skorije vreme Rusija mogla da razmesti nuklearno oružje na Krimu.
Ranije ovog meseca ukrajinski predsednik je govorio o tome da je Rusija na Krimu već postavila rakete, sposobne da nose nuklearne bojeve glave.
Moskva je takve tvrdnje negirala. Šef komiteta Saveta Federacije za odbranu i bezbednost Viktor Ozerov je ranije ovog meseca rekao da Rusija nije donela odluku o postavljanju nuklearnog oružja na Krimu, ali da ima puno pravo da to učini na svojoj teritoriji.
„A Krim je, bez ikakve sumnje, naša teritorija“, dodao je Ozerov.
On je istakao da postavljanje tog oružja ne mora da se shvati kao pretnja za susedne države.
„Nuklearno oružje je oružje odvraćanja, osnova suvereniteta Rusije. Ne nameravamo nikome da pretimo tim oružjem“, kazao je Ozerov.
I ruski predsednik je rekao da će Rusija nastaviti da razvija nuklearno oružje, ali da nema nameru da ga koristi.
Rusija je do sad učestvovala na svakom prethodnom Samitu o nuklearnoj bezbednosti: u Vašingtonu 2010, u Seulu 2012. i Hagu 2014. godine.
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov rekao je da se (ovogodišnji) samit ne nalazi na rasporedu ruskog predsednika.
Zamenik pomoćnika predsednika SAD Ben Rods smatra „da je Rusija tim odbijanjem izgubila priliku da razmotri važna pitanja. Sve što ona radi je samoizolacija u razmatranju tih tema“ i ističe da će SAD i RF nastaviti saradnju o nuklearnoj bezbednosti.
Samit o nuklearnoj bezbednosti održaće se u Vašingtonu od 31. marta do 1. aprila.
Osim Rusije na tom samitu neće učestvovati još jedna nuklearna sila — Pakistan zbog terorističkih napada u Lahoru, 27. marta, gde je poginulo više od 70 ljudi, a ranjeno preko 280 osoba.
Zanimljivo je da Iran nije pozvan na taj samit, jer SAD smatraju da „svi učesnici treba da igraju konstruktivnu ulogu u tom procesu“.
Iran i šest svetskih sila postigli su lani istorijski sporazum, na osnovu kojeg su Teheranu ukinute sankcije u zamenu za ograničavanje iranskog nuklearnog programa.
Američki predsednik Barak Obama je u nedeljnom obraćanju naciji rekao da će učesnici samita govoriti i o konfrontaciji i likvidaciji DAEŠ–a, terorističke grupe zabranjene u Rusiji.
Iako analitičari upozoravaju da bi nuklearno oružje ili makar „prljava bomba“ mogli da završe u rukama DAEŠ–a, Vašington nema informaciju o tome da DAEŠ pokušava da se domogne nuklearne bombe.
„Nemamo podataka o tome da DAEŠ pokušava da dobije nuklearne ili radioaktivne materijale, ali to pažljivo pratimo“, rekla je direktorka Saveta nacionalne bezbednosti u Beloj kući Lora Holgejt na brifingu uoči predstojećeg samita.
Ona je istakla da takozvana „prljava bomba“ (radiološko oružje) može da izazove ozbiljno zagađenje atmosfere i da dovede do raka i drugih ozbiljnih bolesti.
Kako je najavljeno to će biti jedna od glavnih tema samita. Na dnevnom redu biće i problemi bezbednog korišćenja, skladištenja i transportovanja nuklearnih i radioaktivnih materijala, suprotstavljanje sajber pretnjama i uloga atomske industrije u savremenom svetu.
Analitičari takođe očekuju da će učesnici samita pokušati da izvrše i pritisak na Severnu Koreju sa ciljem da je nateraju da odustane od nuklearnog programa.
Prema podacima organizatora, samitu će prisustvovati predstavnici i lideri više od 50 zemalja i međunarodnih organizacija.
Države koje poseduju nuklearno naoružanje su SAD, Rusija, Kina, Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Izrael, Severna Koreja, Pakistan i Indija.
Pet od tih država se smatraju kao nuklearne sile i sve su potpisnice sporazuma o zabrani širenja atomskog oružja. To su: SAD, Rusija, Francuska, Kina i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Na pravom mestu po broju nuklearnih bojevih glava je Rusija koja ih ima 7.500. Iza nje dolaze SAD sa 7.200 bojevih glava, na trećem mestu je Francuska sa „samo“ 300. Malo manje od nje ima Kina — 250, dok Ujedinjeno Kraljevstvo ima 215 bojevih glava.
Na poslednjem mestu se nalazi izolovana Severna Koreja koja često preti Amerikancima sa svojim naoružanjem.