Italijanski poslanik iz partije „Pokret pet zvezda“ Aleksandro di Batista prokomentarisao je borbu protiv ekstremista o kojima govori Zapad, važnost saradnje sa Moskvom i posledice antiruskih sankcija za evropske države.
„Oni govore da ne znaju tačno kako se finansiraju teroristi DAEŠ–a. Zar zaista u 2016. godini, posedujući savremene tehnologije, ne možemo da razjasnimo te informacije? To je normalno ili se radi o grubom izrugivanju zdravom razumu“, pita se političar.
Prema rečima Di Batiste, savršeno je jasno da mnogi ljudi odlično znaju kako militanti dobijaju oružje i novac i kako kupuju naftu.
„Ipak, trgovinski odnosi evropskih država, uključujući Italiju, sa takvim zemljama, kao što su, na primer, Saudijska Arabija ili Turska, koje vode svoju dvostruku igru, vidimo, važniji su od pobede nad terorizmom“, nastavlja italijanski parlamentarac.
„Smatram da treba prekinuti kiseonik terorizmu. Od trenutka napada na kulu–bliznakinju na borbu protiv terorizma potrošeni su bilioni dolara, pokrenuti nepravedni ratovi i kao rezultate danas imamo ekspanziju terorizma, pretnja terorističkim napadima raste, terorizam je bolje organizovan“, ističe Di Batista.
Prema njegovom mišljenju, to znači da Zapad vodi rat, ne u Avganistanu, Iraku ili Libiji — vojna se vodi direktno kod kuće i njeno ime je terorizam.
„Jedini način da se održi pobeda u ovom ratu je tešnja saradnja. Saradnja sa Rusijom nama, Evropljanima, daje mogućnost da se obezbedi veća bezbednost uz pomoć specijalnih službi u Evropi i u čitavom svetu“, dodao je Aleksandro di Batista.
Sankcije
Govoreći o antiruskim sankcijama Zapada, poslanik je izjavio da je to pravo ludilo.
„One su diktirane sledećom logikom SAD: ’Mi (Amerikanci) prekidamo ili u najmanju ruku slabimo trgovinske odnose između EU i Rusije i taj deo tržišta koje pripada Rusiji, pripašće nama‘“, naglašava Batista.
Na taj način, te sankcije su se u najvećem stepenu odrazile na Italiju, Francusku i druge zemlje EU, a ne na samu Rusiju, naveo je on.
Prema rečima Di Baptiste, to su potpuno besmislene mere koje su pokvarile diplomatske i ekonomske odnose sa Moskvom, koje su toliko potrebne u ovom trenutku kako bi se suprotstavili zajedničkoj pretnji — terorizmu.
„Osim toga, one su značajno oslabile našu ekonomiju. Na primer, u nekim južnim regionima Italije, gde su posebno potrebne velike investicije u sferu poljoprivrede, nivo nezaposlenosti među omladinom dostiže 60 odsto“, zaključio je italijanski parlamentarac.