Mine pretnja za pola miliona građana BiH

© Sputnik / Pavel Gerasimov / Uđi u bazu fotografijaStručnjaci za deminiranje
Stručnjaci za deminiranje - Sputnik Srbija
Pratite nas
Čak 545.600 građana BiH živi na područjima za koja se sumnja da su zagađena minama, potvrđeno je u Centru za uklanjanje mina u BiH (BHMAC).

Da je reč o opasnosti od koje ne treba okretati glavu, svedoči i tragedija koja se dogodila tokom proteklog vikenda, kada je kod Osmaka poginuo deminer Albin Memčić (33), a povređena su dvojica njegovih kolega, piše list „Nezavisne novine“.

Time je još jednu kariku dobio stravičan niz sličnih nesreća koje se beleže već 20 godina.

„Od 1996. godine do danas u BiH je bilo ukupno 1.739 žrtava minskih nesreća, od čega ih je 606 smrtno stradalo“, rekla je Svjetlana Luledžija, portparol BHMAC–a.

Prema njenim rečima, kada je reč o deminiranju, strategijom koja je izrađena 2009. godine, predviđeno je da će cela država budu očišćena do mina 2019. godine.

Međutim, ponestalo je novca.

Bezbednosni zvaničnici u BiH najavljuju opsežniju i represivniju akciju posle napada - Sputnik Srbija
BiH: Raspisano 67 poternica za „psima rata“

„Po tom dokumentu bilo je predviđeno da se godišnje izdvoji oko 80 miliona maraka, i da se godišnje čisti oko 35 kvadratnih kilometara. Međutim, zbog nedostatka sredstava, izdvajano je godišnje oko 45 miliona maraka, a čišćeno je između 11 i 12 kvadratnih kilometara“, kaže Luledžija.

Davor Kolenda, analitičar protivminskih aktivnosti, ističe da je sada već sasvim izvesno da će rok do 2019. godine, za kada je predviđeno da država bude čista od mina, biti probijen. Interes BHMAC–a je, prema rečima Kolende, da proces traje što duže, jer će zaposleni u Centru za uklanjanje mina, kada se posao završi, da ostanu bez posla.

„Ako ovako nastavimo, znate kada ćemo se razminirati? Tri godine nakon što BiH uđe u EU, kao što to radi Hrvatska. Ako ova država bude investirala kao do sada, nećemo se nikada razminirati“, naveo je Kolenda i istakao da je oprema kojom demineri raspolažu vrhunska.

On je, osvrćući se na protekle dve decenije, rekao da ne može reći da su pravljene kardinalne greške, ali da propusta ipak ima.

„Svet je investirao u državne organe, dao je opremu, ulagao je u edukaciju i tako dalje. Mi smo od 2002. godine preuzeli taj posao, to je u našim rukama. Međutim, godišnje je potrebno oko 80 miliona maraka, od čega država treba da osigura oko 30 miliona, što nikada nije osigurala“, pojasnio je Kolenda.

Stari most u Višegradu na Drini - Sputnik Srbija
Da li je BiH spremna za EU?

Kada je o minama reč, u najugroženije lokalne zajednice, kako su naglasili iz Centra za uklanjanje mina u BiH, spadaju područja Doboja, Lopara, Tuzle, Olova, Konjica. Po podacima BHMAC–a, BiH ima 26 akreditovanih organizacija koje se bave deminiranjem. Raspolažemo sa 1.600 deminera, 57 pasa, te 37 mašina.

Ipak, tragedije u minskim poljima nisu retkost. Tako se u mestu Hajvazi, opština Osmaci, u subotu u 9.30 dogodila nesreća u kojoj je jedan deminer poginuo, a dvojica su povređena. Život je izgubio Memčić, iz naselja Begov Han, kod Žepča, a povređeni su 50–godišnji A.M. iz Tuzle i 47–godišnji R.P. iz Istočne Ilidže.    

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala