Borbe u Palmiri potpuno su prekinute, prestali su poslednji pokušaji terorista da pruže otpor. Armija i ustanici potpuno kontrolišu grad, a stručnjaci uklanjaju mine s ulica.
Palmira, čije drevne ruševine predstavljaju jedan od šest objekata svetske baštine Uneska u Siriji, bila je pod kontrolom DAEŠ-a od sredine maja prošle godine.
„Ovo je radostan događaj koji ponovo pokazuje da kulturni činilac menja smisao svih događaja. Kulturna uloga Palmire, kao što vidite, menja sve ovo što se događa. Veoma nam je važno da sačuvamo upravo tu simboličku ulogu Palmire, kada počnemo da je obnavljamo. Mislim da će obnova ujediniti svetske napore. Mi ćemo, naravno, aktivno učestvovati u tome s našim velikim iskustvom“, rekao je Piotrovski za televizijski kanal „Rusija 24“.
Prema njegovim rečima, ovo pitanje treba da bude pažljivo proučeno.
„Ne sme se žuriti, potrebno je veoma pažljivo sve proučiti. Trebya znati da je to dug i veliki posao i potrebno je sve pažljivo odmeriti pre nego što se donesu odluke“, dodao je generalni direktor Ermitaža.
Stalna predstavnica Rusije pri Unesku Eleonora Mitrofanova je za televizijski kanal „Rusija 24“ rekla da će sirijski stručnjaci sledeće sedmice moći da iznesu prve procene štete koju su teroristi naneli Palmiri.
„Sledeće sedmice već će tamo biti direktor Instituta za kulturno nasleđe i istorijske spomenike Sirije. Oni su odlični stručnjaci i dobro poznaju ta mesta, oni su pratili sve što se tamo događalo. Zbog toga će prvi obrise stanja dati Sirijci. Potom međunarodna grupa. Zatim će stručnjaci razgovarati o tome na koji način da se obnavlja, šta da se obnavlja, šta da se rekonstruiše, da li nešto ponovo da se gradi ili da se restaurira onako kako jeste“, rekla je Mitrofanova.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je u telefonskom razgovoru s predsednikom Sirije Bašarom el Asadom izrazio nadu da će međunarodni stručnjaci pristupiti radu u Palmiri odmah pošto njena teritorija bude deminirana.