U grupi od 250 biznismena koji su protiv ostanka Velike Britanije u EU su bivši direktor banke HSBC Majkl Džogegan, vlasnik mreže gastro–pabova „JD Vederspun“ Tim Martin, kao i poznati hotelijer ser Roko Forte.
Jedan od lidera te grupe je Džon Longvort, bivši rukovodilac Britanske privredne komore, koji je bio primoran da napusti tu funkciju zbog otvorene podrške izlasku Velike Britanije iz EU.
„To je najvažnija politička diskusija za celu generaciju. Biznis se podelio u vezi sa tim pitanjem i zbog toga je veoma važno da se čuje ceo spektar mišljenja preduzetnika. Mnoge kompanije su zaista prinuđene da se mire sa stalnim uplitanjem evropskih vlasti u svoje poslove, kao i sa sumnjivim pravilima i normama od kojih korist ima samo uski krug biznismena“, rekao je Longvort.
Kako se navodi, obraćanje biznis–giganata bilo je objavljeno neposredno pošto je kurs britanske funte prema dolaru pao na najniži nivo u proteklih sedam godina.
To se dogodilo zbog strahovanja od mogućeg izlaska Velike Britanije iz EU, a rejting–agencije „Modis“ i „Fič“ upozorile su na rizike za ekonomiju Ujedinjenog Kraljevstva u slučaju da birači na predstojećem referendumu u junu odluče da zemlja napusti evropsku zajednicu naroda.
Prema rezultatima ankete kompanije „Ju–gov“, koja je sprovedena među britanskim preduzimačima, samo je 14 odsto rukovodilaca firmi uvereno da im članstvo u EU olakšava da pronađu saradnike, dok 31 odsto njih tvrdi da pravila EU znatno otežavaju rad privrednicima.
Trideset dva odsto preduzetnika je uvereno da članstvo u EU ometa njihov biznis, a samo 25 odsto njih misli suprotno.
Referendum o ostanku Velike Britanije u Evropskoj uniji treba da bude održan 23. juna.
Zemlju će uoči glasanja, odnosno u aprilu, posetiti američki predsednik Barak Obama.
Kako je saopšteno, američki lider će pokušati da ubedi Britance da ostanu u sastavu Evropske unije bez obzira na nezadovoljstvo mnogih lokalnih žitelja time što SAD pokušavaju da se mešaju u tuđe poslove.