Analitičar Dragomir Anđelković za Sputnjik kaže da je ovaj nesvakidašnji potez u diplomatiji jedna od tačaka kulminacije odnosa dveju država. Ovaj potez prevazilazi sirijsku krizu, on je tačka kulminacije, ali nije ni jedina, kaže Anđelković.
„Rusija i lično Putin pokazali su Americi poslednjih godina da su vrlo brzi i nepredvidljivi igrači koji energično uspevaju da nametnu svoja pravila, što je za Ameriku šok. Amerika je dugo smatrala da samo ona ima inicijativu u globalnim odnosima, odnosno da je njena dominacija, iako je počela da se ljulja, ipak neprikosnovena. Rusija je pokazala da to nije tako, kako u Ukrajini, tako i u Siriji. Demonstrirala je da u velikoj meri ona drži ključeve situacije na Bliskom istoku“, kaže Anđelković.
On dodaje da su Amerikanci sada zbunjeni i da im nije jasno povlačenje ruske vojske iz Sirije.
„Ne znaju da li je to priprema za neku novu inicijativu ili je Rusija to uradila kako bi podstakla pregovarački proces. U ovakvim okolnostima, kada ne znaju šta će, SAD pribegavaju pregovorima. Ali nikada ne treba preceniti potencijale koji iz toga proizilaze, jer Amerika nije pouzdan partner“, kaže Anđelković.
Upitan kako će Kremlj reagovati na molbu i šta možemo da očekujemo od sastanka Putin—Keri, ako do njega dođe, Anđelković podseća da je Rusija, po pravilu, uvek otvorena za pregovore, ali da je u ovom nesvakidašnjem slučaju teško predvideti njenu reakciju.
„S jedne strane, može se očekivati da bude spremna da uđe u takav pregovarački proces, s druge, sigurno je i revoltirana američkom dvoličnošću, jer SAD s jedne strane pojačavaju sankcije Rusiji, lobiraju protiv nje, zauzimaju ekstremnu poziciju kada se radi o pitanju Krima, a onda očekuju kompromis tamo gde im odgovara“ ocenjuje ovaj analitičar.
On ne isključuje mogućnost da Kremlj, kada je u pitanju molba za prijem prvog čoveka američke diplomatije u Kremlju, zauzme nešto čvršću poziciju, jer, kako kaže, do sada je Amerika previše puta pokazala drskost i nepouzdanost u pregovorima i aranžmanima koji se s njom sklapaju.