„Veoma je indikativna reakcija Zapada na delimično povlačenje ruskih snaga iz Sirije. Rekao bih da je ona bila čak i emotivnija nego reakcija na početak ruske intervencije. Sada svi priznaju da stav Rusije i odluke koje donosi Putin imaju ključnu ulogu, i da je bez Moskve nemoguće rešiti sirijsko pitanje“, kaže Mihajlov.
Međutim, čak i ukoliko dođe do sastanka Putina i Kerija, od toga ne bi trebalo očekivati nikakve senzacionalne odluke, smatra analitičar.
„Nije reč samo o razlici u ruskim i američkim stavovima kada se radi o Siriji, nego i o tome što u Siriji deluje veliki broj igrača — tu su i zemlje Persijskog zaliva koje su protiv Asada, i Iran, koji podržava aktuelni režim u Damasku. Čak i ukoliko SAD i Rusija budu usaglasile neku odluku od uzajamnog interesa, druge zemlje koje učestvuju u rešavanju sirijskog problema mogle bi jednostavno da ignorišu ovu odluku“, upozorava Mihajlov.
On dodaje da bi tokom pregovora u Moskvi ruska i američka strana mogle da se dogovore da će uticati na ove zemlje kako bi one pristale na kompromisno rešenje.
„Recimo, Moskva bi mogla da utiče na Asada i na rukovodstvo u Teheranu, dok bi SAD mogle da utiču na zalivske zemlje. Jasno je da nas očekuje komplikovan diplomatski proces“, zaključuje Mihajlov.