Mogerinijeva je u petak, na drugu godišnjicu prisajedinjenja Krima Rusiji, pozvala druge zemlje-članice Ujedinjenih nacija da prate primer Brisela i da uvedu ograničavajuće mere Ruskoj Federaciji.
Ministarstvo je saopštilo da „sudeći po tekstu izjave, Brisel ne želi da vidi realne promene na bolje u životu stanovnika Republike Krim i Sevastopolja u sastavu Rusije, za šta je ono pre dve godine u ogromnoj većini i glasalo tokom slobodnog i demokratskog ispoljavanja volje“.
„Umesto da svaki put ponavljaju neosnovane tvrdnje o nekim ’narušavanjima ljudskih prava’ i ’aneksiji Krima’, evropskim činovnicima bi korisnije bilo da više saznaju o realnoj situaciji na ruskom Krimu na osnovu objektivnih činjenica i direktnog razgovora s Krimljanima“, navelo je Ministarstvo.
Imalo bi smisla, naglašeno je u saopštenju, i da se obrati pažnja pre svega na realna narušavanja prava samih žitelja Krima, koji su se suočili s „vodenom, saobraćajnom, energetskom i proizvodnom blokadom poluostrva“ koju su organizovali ukrajinski i krimsko-tatarski nacionalisti, uz dozvolu vlasti Ukrajine.