Ranije je direktor „Rosteha“ Sergej Čemezov u intervjuu za časopis Volstrit džurnal naveo da se T-14 već proizvodi serijski.
Prema mišljenju analitičara, najupečatljivija karakteristika „armate“ jeste kompleks aktivne zaštite „afganit“. U tom sistemu se koriste radarski sistemi za kružno nadgledanje uz aktivno elektronsko skeniranje, kao i moćni sistem za radio-elektronsku borbu, koji ometa navođenje protivničkih granata.
Tenk je, takođe, opremljen specijalnom zaštitom od prodirućih granata.
Stručnjaci britanskog Međunarodnog instituta za strateška istraživanja skreću pažnju na glavni revolucionarni dizajn T-14 – toranj bez posade.
Kada „armata“ stigne u naoružanje, to će biti prvi tenk s tornjem bez posade i kompleksom aktivne zaštite. Ako pancirni sistem bude uspešno korišćen u novim mašinama, biće smanjena efikasnost protivničkih navođenih raketa i ručnih protivtenkovskih granata, navedeno je u izveštaju analitičara „Militari balans 2016“.
Dizajneri tenkova platforme „armata“ nisu zaboravili na kamuflažu borbenih mašina i pokušali su da smanje radarsku uočljivost T-14.
Ako tenk i bude pronađen, a granata protivnika savlada pancirnu zaštitu, u pomoć pritiče moćni pasivni oklop.
Nije poznato od kojih se materijala on sastoji, ali je moguće da je reč o nekoj slojevitoj matrici od keramičkog kompozitnog materijala, dodaje Madžumdar.
„’Armata‘ ozbiljno zabrinjava armije zapadnih zemalja“, zaključuje autor.
Nemačka je nedavno počela da radi na modernizaciji svog tenka – „leopard 2“, opremajući ga 130-milimetarskim topom. Berlin je već počeo da razmatra mogućnost dizajniranja odgovora na T-14 – novog borbenog tenka sistema MGCS (Osnovni kopneni borbeni sistem).