Tokom poslednjih pet godina Oružane snage Rusije su modernizovane i njihova struktura je promenjena. Zapadni analitičari su, međutim, dugo govorili da je reforma ruske armije priča za malu decu ili da je potpuno propala.
„Takva nepromišljena kritika ruske vojne reforme zabrinjava“, piše autor teksta, analitičar Majkl Jejts.
Bez obzira na nedostatke, modernizacija Oružanih snaga Rusije, koja je počela posle rata s Gruzijom 2008. godine, pojačala je borbenu gotovost armije, navodi Jejts.
To se, podseća autor, dešavalo u vreme kada su mnoge velike zemlje, članice NATO-a, smanjivale troškove za odbranu, kao i brojnost oružanih snaga.
Ruska armija je sada bolje opremljena i ima veće mogućnosti za sprovođenje savremenih vojnih operacija nego ikada od raspada Sovjetskog Saveza. To je, navodi autor, za zapadne analitičare bilo neočekivano.
Naravno, na račun Moskve može se čuti i osnovana kritika, dodaje Majkl Jejts.
On navodi da za izgradnju super-nosača aviona Rusija nema neophodna brodogradilišta i uslužne inženjersko-tehničke objekte.
Pored toga, analitičar Nešenel interesta smatra da planovi ruskih vlasti o izgradnji strateških bombardera Tu-160M2 i više od 2.000 tenkova T-14 „armata“ nisu realistični.
Planirano povećanje broja vojnika po ugovoru moglo bi da bude problematičnije nego što se ranije pretpostavljalo.
„Samopouzdanje Moskve u bliskom susedstvu i u Siriji“ već je dovela do precenjivanja mogućnosti njene armije, smatra autor.
Aktivnost Vojno-mornaričke flote Rusije, velike iznenadne provere borbene gotovosti, učestali letovi ruskih strateških bombardera na udaljena mesta, dejstva na Krimu, vojna operacija u Siriji – sve to svedoči o tome koliko su porasle borbene mogućnosti Rusije, navodi Jejts.