Kako je ukazala Zaharova, u poslednje vreme u američkim medijima se pojavio niz publikacija u kojima se baca senka na ulogu Rusije u realizaciji međunarodnog Sporazuma o otvorenom nebu.
Mediji se, pritom, pozivaju na izjave zvaničnika Pentagona i obaveštajnih službi SAD.
Prašina se diže zbog prelaska na digitalnu tehnologiju.
„Posle 23 godine postojanja ovog multilateralnog sporazuma, u SAD odjednom tvrde da on odgovara samo Rusiji jer joj ’omogućava da dobije ozbiljnu količinu informacija o strateški važnoj infrastrukturi SAD‘. O svojim osmatračkim letovima i letovima drugih zemalja NATO-a nad teritorijom Rusije pristalice ovog gledišta govore samo uzgred. Prelazak na digitalnu tehnologiju, prema mišljenju zabrinutih u Vašingtonu, pogoršaće situaciju, jer, kako tvrde, Rusi, koji imaju savršenije kamere, mogu da dobiju dodatne informacije pri obradi digitalnih podataka skupljenih tokom leta“, navela je Zaharova u komentaru.
Ona je dodala da ovi „stručnjaci“ za Sporazum namerno prećutkuju činjenicu da je rezultat višegodišnjih napora grupe međunarodnih tehničkih stručnjaka u Beču, pod rukovodstvom same Amerike, bila izrada specijalnih procedura koje isključuju takvu mogućnost.
Zaharova je podsetila da je među državama koje učestvuju u Sporazumu o otvorenom nebu Rusija pionir u prelasku na korišćenje digitalnih kamera.
Prva platforma osmatranja ruskom digitalnom kamerom, u avionu An-30B, sertifikovana je 2013. godine. Amerika dugo nije želela da potpiše ovu sertifikaciju.
„Potpisavši je, uložili su maksimalne napore da spreče pojavu naše digitalne aparature na nebu iznad Amerike. Jednostrano tumačenje odredbi Sporazuma o otvorenom nebu koje se tiču tranzitnih letova dovelo je do toga da je let aviona An-30B iznad teritorije SAD prošle godine bio onemogućen. Ove godine Ministarstvo odbrane Rusije planira da organizuje međunarodni pregled ruskog osmatračkog aviona Tu-154M Lk-1 s kamerom koja je identična kao ona koju koristi An-30B“, ukazala je Zaharova.
Prema njenim rečima, osnovna namena Tu-154M Lk-1 jesu osmatrački letovi iznad teritorije SAD i Kanade, kao i najudaljenijih zemalja Evrope.
„Otuda i povećana nervoza koja se graniči s pokušajima otvorene diskreditacije Sporazuma koji zapravo omogućava jednakost prava i obaveza svih njegovih učesnika. Stvara se, takođe, osećaj da oni koji se bune pokušavaju na taj način da pripreme teren za obaranje procedure sertifikacije ruskog aviona za osmatranje, planirane za ovo leto, pod izmišljenim izgovorima. To bi bio ozbiljan udarac za održivost Sporazuma o otvorenom nebu“, navela je Zaharova.