Kao i drugi etnički Ukrajinci Natalija Jaresko se uključila u reformisanje zemlje pre dve godine. Svi njeni istomišljenici su u međuvremenu zapali u očajanje i povukli se pred nesalomivom ukrajinskom korupcijom. Jaresko je jedna od retkih koja i dalje veruje u politički i ekonomski preobražaj zemlje, piše „Forbs“.
Ona bi za kijevske vlasti bila dobar izbor makar zbog toga što joj investitori veruju.
Istina, malo je verovatno da će ona uspeti da garantuje bilo kakve realistične strukturne reforme, a još je manja verovatnoća da bi uspela da se suprostavi dubokim ekonomskim interesima ukrajinskih oligarha, naglašava autor teksta.
I sama Jareskova teško da će se složiti da radi u Vladi koja stalno ugrožava podršku zapadnih kreditora, poput Međunarodnog monetarnog fonda i Evropske unije.
Njen zadatak otežava i to što je veliki deo stanovništva skeptičan prema potrebi daljeg zbližavanja Ukrajine i Evropske unije — istočni deo zemlje mnogo je naklonjeniji saradnji sa Rusijom.
Moguće je, dakle, da će pokušaji Zapada da na mesto bivšeg „svog“ Jacenjuka postavi još više „svoju“ Nataliju Jaresko propasti, zaključuje „Forbs“.