„Neprijatno je kada te udaraju u leđa“, izjavio je Jacenjuk u intervjuu za „Fajnenšel tajms“, žaleći se na napade koje njemu i njegovoj vladi upućuju članovi „Bloka Petra Porošenka“.
Prema rečima Jacenjuka, Vrhovna rada Ukrajine nije uspela da usvoji 60 odsto vladinih zakonskih nacrta.
„Ako predsednik ne želi da radi sa mnom, i ako se njegova partija kategorički zalaže protiv aktuelne vlade i premijera, molim ga da preuzme odgovornost za formiranje kabineta ministara, da ukrajinskom narodu predstavi program nove vlade i da stvori novu koaliciju“, rekao je ukrajinski premijer.
„Ili me podržite ili me oterajte“, dodao je Jacenjuk.
Prema njegovim rečima, u Ukrajini su moguća tri scenarija: rekonstrukcija vlade bez ostavke premijera, formiranje novog kabineta ministara ili prevremeni parlamentarni izbori.
Jacenjuk sumnja da će izbori omogućiti formiranje prozapadne vlade. Bilo koja nova koalicija u Radi sastojaće se od „desetina partija s potpuno različitim ideologijama“, rekao je ukrajinski premijer.
Neuspešno glasanje za ostavku vlade Arsenija Jacenjuka 16. februara izazvalo je parlamentarnu krizu u Ukrajini. Iz parlamentarne većine izašli su „Batkivščina“ i „Samopomoć“, što praktično označava njen raspad. Bez ovih partija koalicija nema dovoljno glasova za usvajanje zakona. Prema Ustavu Ukrajine, ukoliko nova koalicija ne bude formirana u roku od 30 dana, predsednik može da raspusti Radu i da zakaže prevremene izbore.
U medijima su se pojavile informacije o tome da bi novi premijer Ukrajine mogla da bude sadašnja ministarka finansija Natalija Jaresko ili predsednik Vrhovne rade Vladimir Grojsman.
Inače, Grojsman je izjavio da većina partija u Vrhovnoj radi Ukrajine ne podržava ideju o prevremenim parlamentarnim izborima i da je spremna da radi na ujedinjenju.
„Iz razgovora s liderima partija shvatam da većina partija i grupa u ukrajinskom parlamentu ne smatra da je scenario prevremenih parlamentarnih izbora prihvatljiv. To znači da su svi spremni da traže realno rešenje koje bi moglo da nas ujedini“, rekao je Grojsman za televizijski kanal „112 Ukrajina“.
Grojsman smatra da kriza u Ukrajini može da pomogne da se osveste greške iz prošlosti i da se utvrdi plan delovanja.
„Spreman sam da doprinesem tome da pronađemo plan delovanja, sedam do deset osnovnih stavki koje treba da promenimo u narednom periodu radi Ukrajine i Ukrajinaca. Tada će to biti stvarno ujedinjenje“, dodao je Grojsman.