Francuski predsednik Fransoa Oland je uoči samita EU–Turska rekao je da pitanja slobode medija i migranata u Turskoj zaslužuju posebnu pažnju.
„Kada je reč o saradnji sa Turskom – potrebno je Tursku sagledavati kompletno. Neophodno je posmatrati čitav niz problema. Kada je reč o medijima, oni moraju biti slobodni svuda, samim tim i u Turskoj“, rekao je on.
Oglasio se i Berlin koji je ponovo uputio zabrinutost Ankari zbog podrivanja slobode govora u Turskoj.
„Mi smo ponovo iskazali našu zabrinutost turskim vlastima“, rekla je portparolka nemačke Vlade Kristijana Virc.
Prethodno je predstavnik Ministarstva inostranih poslova Nemačke rekao da Berlin namerava da uspostavi dvostrani dijalog sa Ankarom po pitanju slobode medija.
I predsednik Parlamentarne skupštine Saveta Evrpe Pedro Agramunt izjavio je da odluka istanbulskog suda da uspostavi kontrolu nad opozicionim listom „Zaman“ narušava slobodu govora u turskim medijima, što je nedopustivo u demokratskom društvu.
„Ja sam duboko zabrinut zbog dešavanja u Turskoj, s obzirom da su pluralizam i nezavisnost medija osnova demokratije“, napisao je on na svom nalogu na Tviteru.
Turska policija je u noći između 4. i 5. marta na silu isterala sve saradnike iz redakcije lista „Zaman“, a novinari su sa lisicama na rukama privedeni u stanicu gde su proveli nekoliko sati u pritvoru.
Narednog dana se ispred zdanja tog lista okupilo nekoliko stotina demonstranata držeći transparente i uzvikujući parole poput „Lopovi — napolje“. Policija je demonstrante napala neočekivano, upotrebivši suzavac i gumene metke, a zatim je ogradila oblast oko zgrade bodljikavom žicom.