Najveći broj Amerikanaca smatra da su Sjedinjene Američke Države glavna snaga u borbi protiv terorističke organizacije DAEŠ u Siriji, rezultati su ankete „Sputnik.Mišljenja“ koju je sprovela britanska kompanija za istraživanje javnog mnjenja „Populus“ za agenciju Sputnjik.
Prema podacima istraživanja, 80 odsto Amerikanaca smatra da SAD igraju najznačajniju ulogu u borbi protiv DAEŠ-a u Siriji. Broj ispitanika koji je prepoznao značaj Evrope u toj borbi iznosio je — samo 8 odsto kada su u pitanju napori Nemačke, 25 odsto Rusije, 29 odsto Velike Britanije i 36 odsto Francuske.
U Nemačkoj su na pitanje „Ko igra vodeću ulogu u borbi protiv terorističkih grupa kao što su DAEŠ i Nusra front u Siriji“, Rusija i SAD dobile skoro jednak broj glasova: 36 odsto i 38 odsto. Na trećem mestu je Francuska (25 odsto). Skoro četvrtina ispitanika (24 odsto) kao snage koje se bore protiv terorizma vidi vladine snage Bašara el Asada i Kurde.
Francuzi su smatraju da su sile koje igraju najveću ulogu SAD (32 odsto), Francuska (29 odsto) i Rusija (23 odsto). Samo 2 odsto Francuza smatra da Turska igra značajnu ulogu u borbi protiv terorizma u Siriji. Stanovnici Velike Britanije, odgovarajući na isto pitanje, izdvojili su SAD (59 odsto), Veliku Britaniju (52 odsto), Francusku (39 odsto) i Rusiju (37 odsto).
Istraživanja u SAD i Velikoj Britaniji sprovela je kompanija „Populus“ 3. i 4. februara 2016. godine, u Nemačkoj kompanija „Forsa“ u periodu između od 4. do 8. februara 2016. godine, a u Francuskoj „Aj-Fop“, od 3. do 5. februara 2016. godine. U anketi je učestvovalo: u Velikoj Britaniji 1.047 ispitanika, u SAD 1.004, u Nemačkoj 1.002, u Francuskoj 1.499.
Dobromelov dodaje da se rezultati ankete mogu „delimično smatrati uspehom, s obzirom na to da je na Zapadu već formirano prilično negativno mišljenje prema bilo kakvim inicijativama koje pokreće Rusija“.
„Druga je stvar što se ovde ne radi o konotaciji, već o opštoj informisanosti. Zapadni medijski konzumenti su dosta dobro informisani o događajima u Siriji u kojima učestvuje Rusija, jer se o tome mnogo govori. Ali je problem u tome što se rusko delovanje uglavnom predstavlja sa negativnom konotacijom“, kaže on.
Upitan da prokomentariše kako je moguće da više od polovine Britanaca smatra da njihova država igra važnu ulogu u ovoj borbi, iako su Britanske vlasti priznale da njihovi udari na položaje terorista nisu doneli očekivani uspeh, Dobromelov kaže da se tu radi o kompetentnosti ispitanika.
„Oni su mogli da budu u potpunosti nekompetentni i da ne shvataju da li je Britanija efikasna ili ne. Štaviše, ove finese shvataju samo specijalne službe. A sve ostalo je tek informativno-propagandna pozadina. Ali, kako Britanci generalno smatraju da je njihova država efikasna, onda su oni efikasni i u tom smislu“, istakao je on.