Kako tvrdi izvor blizak nemačkom ministru unutrašnjih poslova Bavarska pogranična policija već je poslala preporuke za pripremu eventualnog uvođenja ograničenja. Uprkos činjenici da nemačka kancelarka Angela Merkel objavljuje politiku „otvorenih vrata“, razvoj takvog plana je jedva moguć bez sankcija višeg rukovodstva zemlje, piše list.
Ako se, međutim, u narednim nedeljama broj izbeglica koji se nalaze na teritoriji EU ne poveća značajno, plan će završiti u kanti za smeće.
Primena koncepta u stvarnosti može da znači ozbiljan raskol između Nemačke i ostalih članica EU — pre svega zato što će zatvaranje nemačke granice biti opterećenje za rešavanje problema izbeglica drugim zemljama Unije. Pored toga, mnoge evropske države i dalje se zalažu protiv bilo kakvih ograničenja u pogledu migranata.
Ovo pitanje je posebno važno u kontekstu predstojećeg samita između EU i Turske o migrantskoj krizi, koji počinje 7. marta. U februaru je Angela Merkel izjavila da će se boriti protiv pokušaja da se zatvori granica između EU i Turske. Međutim, potpuno zatvaranje granice je najmanje poželjno rešenje.
U proteklih godinu dana, Nemačka je na svoju teritoriju primila oko 1,1 milion izbeglica. Za očuvanje neograničenog protoka ulaska u zemlju samo je 11 odsto njenih stanovnika, u skladu sa podacima ankete koju je sprovela televizijska kompanija NDR. Bez obzira na to, Merkelova neće uvesti ograničenje za migranate.
U ovom trenutku, kontrolu na granici ozbiljno je pooštrila Austrija. Jedna od mera je ograničavanje razmatranja molbe za azil do 200 dana. Na granici Makedonije i Grčke nastavljaju se sukobi policije i migranata koji pokušavaju da uđu na teritoriju prve.
Treba dodati da se u medijima pojavila informacija o „seksualnom napadu“ dva avganistanska migranata na tinejdžere u akvaparku nemačkog grada Norštedta. To nije jedini slučaj — u januaru je u jednom od bazena Vene migrant silovao 10-godišnjeg dečaka. Još jedna senzacionalna priča — masovni napad — dogodio se u novogodišnjoj noći u jednom od najvećih gradova Zapadne Nemačke Kelnu. Posle njih, diskusija o migrantskoj krizi u Nemačkoj postala je izuzetno žestoka.
Migrantska kriza u Evropi počela je u prvoj polovini 2015. godine. U toku godine u Evropu je stiglo više od 1,5 miliona izbeglica. Za dva meseca 2016. godine, broj izbeglica u Evropi povećan je za oko 130 hiljada ljudi.