„Detaljno smo razmotrili probleme Bliskog istoka i Severne Afrike. Predsednik je u potpunosti podržao politiku Rusije za formiranje širokog fronta u borbi sa terorizmom, u skladu sa inicijativom koju je predsednik Putin pokrenuo na Generalnoj skupštini u septembru prošle godine. Podržan je i naš napor da se regulisanje sirijskog konflikta odvija u okviru Međunarodne grupe za podršku Siriji, kojom kopredsedavaju RF i SAD“, rekao je Lavrov.
Prema njegovim rečima, „zajednički stav je da se odluke grupe za podršku Siriji, koje je odobrio Savet bezbednosti UN, moraju sprovoditi u potpunosti, bez ikakvih preduslova. Takođe, mora se imati u vidu da je za efikasno prekidanje delovanja DAEŠ-a i Nusra fronta (obe organizacije su zabranjene u Rusiji) i drugih sličnih organizacija, potrebno preseći šverc oružja i terorista u Siriju i Irak“, rekao je on.
Primirje je stupilo na snagu 27. februara u ponoć po lokalnom vremenu. Primirje se ne odnosi na terorističke organizacije zabranjene u Rusiji, i u nekim drugim državama, DAEŠ, Nusra front (sirijski ogranak Al Kaide) i druge formacije koje je Savet bezbednosti proglasio terorističkim.
Međusirijski pregovori bi trebalo da se nastave u Ženevi 7. marta. Pre toga je predstavnik sirijskog Visokog komiteta za pregovore izjavio da opozicija čeka rezultate primirja kako bi donela odluka o učešću na tim pregovorima.