U slučaju uspeha primirja mogli bi da budu stvoreni povoljni uslovi za obnavljanje međusirijskih pregovora u Ženevi 7. marta.
Sporazum o primirju u Siriji postignut je 22. februara tokom konsultacija Rusije i SAD. Prekid vatre, koji ne važi za DAEŠ, Nusra front i druge terorističke organizacije, počeo je 27. februara u ponoć. Savet bezbednosti je prethodno jednoglasno usvojio rezoluciju o podršci primirju.
Situacija na terenu
Prva noć dugoočekivanog primirja protekla je prilično tiho: sukobljene strane priznaju da se prekid vatre u celini poštuje. Bilo je pojedinačnih slučajeva u kojima su protivnici optužili jedni druge za narušavanje dogovora.
Predstavnik opozicione grupe „Prva obalska divizija“, koja je u sastavu Slobodne sirijske armije, rekao je Rojtersu da su snage lojalne sirijskoj vladi navodno izvršile napad u provinciji Latakija u oblasti granice s Turskom, koju kontroliše Nusra front. Prema podacima sagovornika agencije, u napadu su poginula tri čoveka.
Sirijska armija je saopštila da nije narušavala prekid vatre. Savetnica predsednika Sirije za informaciona i politička pitanja Busejna Šaban na sastanku sa zamenikom šefa ruske diplomatije Mihailom Bogdanovom potvrdila je rešenost Damaska da poštuje prekid vatre i spremnost da omogući pristup humanitarnoj pomoći.
Za ocenu primirja u Siriji još je prerano, smatra zamenik šefa delegacije sirijske opozicije na pregovorima u Ženevi Džordž Sabra.
„Bilo je narušavanja od strane režima u Deri i Guti blizu Damaska u prvim satima posle početka primirja. Danas se čini da je situacija mirna, nisu nas izveštavali o narušavanju“, izjavio je Sabra.
Rusija očekuje da oni koji imaju uticaj na opozicione grupe u Siriji neće dopustiti da one narušavaju primirje.
„Sa sirijskom vladom ovaj zadatak je jednostavniji i realniji za ispunjenje jer je sirijska vlada odavno saopštila da je spremna da učestvuje u prekidu vatre i da ga poštuje. Verovatno će posao biti teži s opozicionim grupacijama. Mnogo ih je, raznovrsne su, nalaze se u raznim oblastima i veliko je pitanje kako će se ponašati“, rekao je zamenik šefa ruske diplomatije Genadij Gatilov.
Prema rečima specijalnog izaslanika Ujedinjenih nacija za Siriju Stafana de Misture, u slučaju narušavanja primirja oružana reakcija na to sme da bude samo krajnja varijanta razvoja događaja.
Teroristi krenuli u ofanzivu
Objavljeno primirje nije zaustavilo nastupanje terorista aktivnih na teritoriji Sirije. Izvor u sirijskoj narodnoj vojsci, organizacije pod kontrolom Nusra fronta pucali su iz minobacača na stambena naselja gradova Alepa i Homsa.
Teroristi DAEŠ-a su pucali na sirijski grad Dejr el Zor, poginulo je troje dece, a 12 ljudi je ranjeno. O napadu terorista govorili su i predstavnici kurdskog „Odreda narodne samoodbrane“.
Kako prenosi Rojters, teroristi su napali grad Tel Abjad na sirijsko-turskoj granici, a granatirana je i sirijska prestonica: komanda sirijske armije je saopštila da su teroristi Nusra fronta i Džejš el islama, povezanog s Al Kaidom, iz minobacača gađali stambene četvrti u Damasku.
U Siriji se nadaju da će Rusija i SAD uspeti da postignu rezultate u okviru sporazuma o primirju i da će uticati na sukobljene strane, izjavila je savetnica sirijskog predsednika Busejna Šaban.
Komanda sirijske armije pozvala je građane naselja u okolini Damaska da pomognu oružanim snagama kako bi se izvršio pritisak na malobrojne odrede boraca koji su odbili da učestvuju u prekidu vatre.
Prema dogovoru o primirju, prekid vatre ne važi za DAEŠ, Nusra front i druge organizacije koje su Ujedinjene nacije proglasile terorističkim, tako da će ofanziva sirijske armije na položaje terorista i vazdušni napadi ruske avijacije i koalicije pod vođstvom SAD biti nastavljeni.