Očekivano, Amerika je odbila da prihvati odgovornost za pogibiju dvoje srpskih diplomata koji su se našli u Libiji kao taoci u kampu DAEŠ-a, a koje je bombardovala američka vojska.
Portparol Pentagona Džef Dejvis izjavio je da bi na „fotografijama objavljenim na društvenim mrežama morale biti vidljive veće povrede da su stvarno stradali u bombardovanju“.
„Fotografije ne pokazuju ozlede koje bismo očekivali od bombardovanja. Informacije koje imamo ne potkrepljuju tvrdnje Beograda da je dvoje Srba poginulo u bombardovanju“, rekao je Dejvis i precizirao da nastavljaju da proučavaju informacije kojima raspolažu.
Doktor Zoran Stanković, patolog, u razgovoru za Sputnjik decidirano tvrdi da je nemoguće da se na osnovu fotografija odredi uzrok smrti.
„Fotografija ni na koji način ne bi mogla da bude dokazno sredstvo bez pregleda i obdukcionog nalaza. Sama fotografija kao dokazno sredstvo nije pouzdano, ako iza toga ne stoji ko ju je snimio, kad i gde, kojim aparatom i u kojim okolnostima je snimljena. To se radi u toku pregleda mrtvog tela, zajedno sa opisom povreda, koji daje lekar koji obavlja taj pregled, dokumentuje se i fotografijom sa obdukcije. Sve ostalo su razne spekulacije, imajući u vidu tehničke mogućnosti koje su na usluzi i koje mogu da koriste raznorazne osobe“, objašnjava profesor dr Stanković.
Ministar policije Srbije Nebojša Stefanović je rekao da će sa Pentagonom proveriti na osnovu kojih saznanja su saopštili ovakvu informaciju.
„Ne znam na osnovu čega Pentagon temelji ocenu da dvoje diplomata nisu poginuli u bombardovanju. Na osnovu obdukcije definitivno je utvrđeno da su nastradali od posledica detonacije. Razgovaraćemo sa predstavnicima Pentagona kako bismo proverili na osnovu kojih saznanja su izveli ovakav zaključak“, rekao je ministar policije za javni servis.
Smrt dvoje Srba, službenika ambasade koji su oteti u novembru 2015. godine, i premijer Srbije Aleksandar Vučić pripisao je američkom bombardovanju kampa za obuku grupe DAEŠ-a u Libiji.
Američke vlasti su prvo reagovale rečima da su „američke bespilotne letelice nedeljama pratile taj položaj i nisu primetile prisustvo civila“, da bi posle toga izrazile žaljenje i uputile izvinjenje Srbiji zbog pogibije dvoje srpskih diplomata.
U međuvremenu, oglasio se i direktor CIA Džon Brenan, koji je odbio da potvrdi da je u ovom bombardovanju ubijen i izvesni Sabir, jedan od vođa DAEŠ-a, koji je bio glavna „meta“ tog bombardovanja, a koji je odgovoran za napade u Tunisu prošle godine.
Ako je tehnologija „izneverila“ CIA, koja nije mogla da potvrdi ubistvo glavne mete, kako je onda moguće da zaključe da srpske diplomate nisu poginule od njihovih borbenih dejstava? Da li je tehnika toliko uznapredovala da putem videa, fotografije ili bilo kojeg sredstva tog tipa može da se utvrdi uzrok smrti?
Profesor Stanković kaže da niko ne može da na ovaj način utvrdi uzork smrti.
„Uzrok smrti jedino je moguće utvrditi obdukcijom. Nikakvom video ili foto dokumentacijom, već isključivo obdukcijom“, kategoričan je on.
U ovom napadu američkih borbenih aviona ubijeno je pedesetak osoba.