Ovom izjavom povećava se strah od domino efekta, piše britanski „Telegraf“.
Sobotka je rekao da bi moglo doći do „čegzita“.
Češka je u EU primljena 2004. godine.
Odluka Brisela da brojne članice EU prisili na prihvatanje kvota o izbeglicama u mnogim je zemljama izazvala bes. Tri petine Čeha u anketi sprovedenoj u oktobru 2015. reklo je da nisu zadovoljni Evropskom unijom, a čak 62 odsto da bi glasalo za izlazak na eventualnom referendumu.
„Ukoliko Britanija napusti EU, slične debate možemo očekivati za nekoliko godina“, rekao je Sobotka. Dodao je kako bi izlazak Češke mogao izazvati brojne ekonomske i bezbednosne probleme i ponovo ojačati uticaj Rusije.
Takav postupak, rekao je češki premijer, predstavljao bi „apsolutnu negaciju događaja nakon 1989. godine“, kada je Čehoslovačka odbacila Sovjetski Savez.
Upravo zbog brojnih kriza mnogi upravo 2016. godinu smatraju ključnom godinom, koja će pokazati kakva je budućnost evropskog projekta.
S druge strane, pridruživanje Evropskoj uniji više nije „san kakav je bio u prošlosti“ za balkanske zemlje, rekao je premijer Srbije Aleksandar Vučić.
„Evropska unija izgubila je svoju magičnu moć. Želimo da se pridružimo, ali to nije više san kakav je bio ranije. Kad 50 odsto Britanaca kaže da želi izaći, to ostavlja efekt“, rekao je Vučić u Londonu, prenosi britanski „Telegraf“.