„Razumemo pritisak sa kojim se suočavaju razne zemlje kojih se ovo tiče. Mi smo zabrinuti zbog razvoja događaja duž balkanske rute i zbog humanitarne krize koja bi mogla da se razvije u određenim zemljama, a posebno u Grčkoj“, navedeno je u saopštenju Kalasa Dejkhofa, holandskog ministra za migracije, i Dimitrisa Avramopulosa, komesara EU za migracije, unutrašnje poslove i državljanstvo.
Predsedavajući Evropskom savetu i Evropska komisija naveli su da su u stalnom kontaktu sa svim relevantnim činiocima i zemljama Zapadnog Balkana i da pažljivo prate razvoj situacije u regionu, i na terenu, na graničnim prelazima. U saopštenju se navodi da sve zemlje koje su uključene u ovo imaju odgovornost i obavezu da poštuju evropska pravila i da stave tačku na pristup „propuštanja“.
„Kada to čine, vlade bi trebalo da uzmu u obzir efekte koje to ima na susedne zemlje“, navela su dvojica zvaničnika u saopštenju i zatražila od svih zemalja i činilaca duž rute da „pripreme planove za nepredviđene situacije, kako bi bili u stanju da odgovore na humanitarne potrebe, uključujući kapacitete za prijem izbeglica“.
Oni tvrde, kako se navodi u saopštenju, da Evropska komisija paralelno vrši koordinaciju sopstvenog plana u slučaju nepredviđenih situacija, kako bi pružila podršku u slučaju humanitarne krize i unutar i van EU, ali i da bi dalje koordinisala kontrolu granice.